Bagaż w podróży autostopem - jaki wybrać, aby było wygodnie?

Bagaż w podróży autostopem - jaki wybrać, aby było wygodnie?

Zaplanowaliście już trasę na wakacyjną wyprawę, zakładacie, że będzie to przygoda życia – w końcu podróże autostopem są pełne niespodzianek. Mamy jednak dla was kilka porad i nadzieję, że do tej kwestii podejdziecie z głową. Chodzi oczywiście o bagaż – jak go zapakować, żeby się nie zmęczyć? Co zabrać, a z czego zrezygnować? Przeczytajcie.

Zaplanowaliście już trasę na wakacyjną wyprawę, zakładacie, że będzie to przygoda życia – w końcu podróże autostopem są pełne niespodzianek. Mamy jednak dla was kilka porad i nadzieję, że do tej kwestii podejdziecie z głową. Chodzi oczywiście o bagaż – jak go zapakować, żeby się nie zmęczyć? Co zabrać, a z czego zrezygnować? Przeczytajcie.

Im mniej spakujesz, tym lepiej

Modny ostatnimi czasy minimalizm sprawdza się przy pakowaniu na wyprawę autostopem. Pomyślcie, że nawet najbardziej życzliwy kierowca niekoniecznie wysadzi was w wymarzonym punkcie i trzeba będzie wędrować kilka kilometrów do wybranego przez was miejsca. A może będziecie mieli ochotę zwiedzić jakieś cudne manowce, a na dworcu (o ile będzie tam dworzec!) nie znajdziecie przechowalni bagażu? Warto też pamiętać, aby podczas podróży samochodem mieć plecak przy sobie – a dźwiganie kilogramów na zmęczonych nogach jej nie umili. Trzeba więc wziąć absolutnie niezbędne rzeczy. To znaczy jakie?

Jaki plecak w podróż autostopem?

Optymalna waga, jaką podczas długiej wędrówki mogą dźwigać kobiety, to 5-8 kg, a mężczyźni 8-13. Najważniejszy będzie zatem pojemny, lekki i nieprzemakalny plecak, posiadający sporo kieszeni, pasków (żeby móc dopiąć karimatę czy składany namiot), a dla wygody naszego kręgosłupa – stelaż. Przyda się także mały plecak albo nerka na rzeczy podręczne, pieniądze i dokumenty. Pamiętajcie, aby z tym drugim się nie rozstawać!

Niezbędnik autostopowicza

Przede wszystkim – dobre buty. Najlepiej już trochę rozchodzone buty trekkingowe, żeby nie obcierały kostek (jeśli schowacie je do plecaka, do środka włóżcie skarpetki – zajmą mniej miejsca), a jeśli wybieracie się w ciepłe kraje – sandały na grubej podeszwie. Te ostatnie przydadzą się pod prysznicem. Kilka ubrań na różne sytuacje (zakładamy, że czasem uda wam się coś przeprać), najlepiej termoaktywnych, spodnie z odpinanymi nogawkami, płaszcz przeciwdeszczowy, chusta (posłuży jako apaszka w wietrzne dni i jako okrycie  głowy podczas upałów) oraz polar (może przy okazji służyć jako poduszka albo ochładzacz dla bidonu z wodą w ciepłe dni). Nie zapominamy o bieliźnie. Do tego ręcznik szybkoschnący, śpiwór, karimata albo alumata (można na niej napisać wielkimi literami, gdzie się wybieracie – mazak się zetrze).

Ważne drobiazgi

Jeśli na co dzień przyjmujecie leki, weźcie je ze sobą. Warto też mieć w podręcznej apteczce plaster opatrunkowy, leki przeciwbólowe, coś na ból brzucha i biegunkę oraz szybką interwencję w przypadku przeziębienia. Inne leki uda się wam pewnie kupić po drodze.

Pamiętajcie o elektronice: komórce (w telefonie na pewno jest latarka, więc to już jeden przedmiot mniej), powerbanku i/lub ładowarce samochodowej (to ważne, żeby telefon był zawsze naładowany!), a także czytniku e-booków, na który możecie zgrać potrzebne wam mapy. Czy brać aparat? Lustrzanka w polowych warunkach raczej się nie sprawdzi, poza tym jest ciężka i zwraca na siebie uwagę. Warto powtórzyć sobie zasady fotografii i dobrze wykorzystać wasze telefony (według zasady, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie).

Co z kosmetykami i higieną osobistą? Zapakujcie tylko najpotrzebniejsze rzeczy: szczotkę i pastę do zębów, szczotkę do włosów, szare mydło, szampon, dezodorant w kulce, wkładki lub podpaski (dobrze sprawdzą się też kubeczki menstruacyjne), rolkę papieru toaletowego, trochę proszku do prania. W podróży prawdziwym dobrodziejstwem będzie żel antybakteryjny, wilgotne chusteczki, coś na komary (jeśli zamierzacie wędrować przez lasy) i krem z filtrem do opalania (zwłaszcza w ciepłych krajach).

I oczywiście – zabierzcie koniecznie bidon na wodę (najlepiej z filtrem), markery, karton, a jeśli wybieracie się autostopem we dwójkę (tak jest bezpieczniej, kierowcy też są bardziej otwarci na widok pary podróżującej, gdzie oczy poniosą), weźcie sznurek i żabki bądź spinacze. W ten sposób wędrując, będziecie mogli wysuszyć pranie.

Instrukcja pakowania bagażu na wyjazd autostopem - wszytsko naraz

I jeszcze jedna zasada: pakując się, nie rozkładajcie tego w czasie. Owszem, listę tego, co zabrać, możecie przygotowywać przez kilka dni, ale w dniu pakowania złóżcie potrzebne rzeczy w jednym miejscu i po prostu je zapakujcie. Możemy was zapewnić, że w takim wypadku niewiele zapomnicie (a nawet zabierzecie wszystko).

Pozostaje tylko życzyć przyjemniej podróży!