Bariery energochłonne - bezpieczeństwo na drogach

Bariery energochłonne - bezpieczeństwo na drogach

Bariery energochłonne służą przede wszystkim bezpieczeństwu na drogach. Jeżdżąc po drogach szybkiego ruchu bardzo często je spotykamy, nigdy nie zastanawiamy się nad ich funkcją. W ogóle nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego są i do czego służą. Jednak to właśnie bariery energochłonne uniemożliwiają opuszczenie drogi danemu pojazdowi, a podczas wypadków znacznie zwiększają na drodze bezpieczeństwo. Bariery są tak skonstruowane, że samochód, który w nie raz uderzy nie wraca już na drogę, a co za tym idzie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.

Gdzie umieszcza się bariery energochłonne? Bariery tego typu umieszcza się na:
  • drogach górskich,
  • mostach,
  • autostradach,
  • drogach ekspresowych.


Bariery energochłonne powinny być bardzo dobrze zamontowane na drogach, nigdy nie powinny się przekrzywić ani załamać w przypadku zetknięcia się z pojazdem, który w nie wpada. Każda tego rodzaju bariera chroni życie uczestników ruchu drogowego.

Funkcja barier energochłonnych
Zamontowane na drogach bariery mają chronić pojazd przed stoczeniem się w dół drogi lub przed przemieszczeniem się pojazdu na przeciwległy pas ruchu. Każda z nich ma przyjąć uderzenie pojazdu i je złagodzić lub zabezpieczyć pojazd by całkowicie nie wypadł z drogi.

Parametry
Montowane na drogach bariery energochłonne powinny odznaczać się szczególnymi parametrami. To przecież one mają za zadanie chronić i zabezpieczać. Dlatego większość z barier energochłonnych powinno charakteryzować się:
  • odpowiednim poziomem powstrzymywania, czyli powinny posiadać zdolność do powstrzymania pojazdu uderzającego w ochronę,
  • odpowiednią szerokością pracującą, rozumieć przez to należy możliwości danej bariery do odkształcania się w trakcie uderzenia,
  • daną intensywnością zderzenia, która określa odpowiednie oddziaływanie uderzenia na pasażerów pojazdu.

Producenci, którzy produkują bariery energochłonne muszą wykazać się ogromną starannością w ich produkcji uwzględniając wszystkie wymogi.
Wszystkie wyprodukowane w Polsce i postawione na drogach bariery, mają specjalne certyfikaty i odpowiednie atesty. Nic w tym produkcie nie jest przypadkiem, bariery zatem chronią i zabezpieczają. Produkt ten jest również odporny na wszelkiego rodzaju warunki pogodowe i atmosferyczne. Cała konstrukcja takich barier musi być bardzo solidna bowiem chroni przed uderzeniem auta osobowego jak i ciężarowego. Materiałem, z którego wykonuje się tego rodzaju bariery, najczęściej jest stal. Natomiast ostatnio wprowadza się bariery wykonane w połączeniu stali z drewnem. Zabezpieczenia tego rodzaju bardzo często spotykane są na drogach krajowych i zagranicznych.

Wymóg, którego nie można zlekceważyć
Bariery to wymóg, niejednokrotnie ratują życie ludzkie jak również powstrzymują przed katastrofą drogową. Istnieją miejsca gdzie muszą one być, dlatego zamontowanie odpowiednich barier w odpowiednich miejscach to wymóg, którego absolutnie nie można zlekceważyć.

Bariery chronią i zabezpieczają, są gwarantem bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego na danej drodze, jak i dla uczestników ruchu poza nią.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin