Bariery energochłonne - bezpieczeństwo na drogach

Bariery energochłonne - bezpieczeństwo na drogach

Bariery energochłonne służą przede wszystkim bezpieczeństwu na drogach. Jeżdżąc po drogach szybkiego ruchu bardzo często je spotykamy, nigdy nie zastanawiamy się nad ich funkcją. W ogóle nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego są i do czego służą. Jednak to właśnie bariery energochłonne uniemożliwiają opuszczenie drogi danemu pojazdowi, a podczas wypadków znacznie zwiększają na drodze bezpieczeństwo. Bariery są tak skonstruowane, że samochód, który w nie raz uderzy nie wraca już na drogę, a co za tym idzie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.

Gdzie umieszcza się bariery energochłonne? Bariery tego typu umieszcza się na:
  • drogach górskich,
  • mostach,
  • autostradach,
  • drogach ekspresowych.


Bariery energochłonne powinny być bardzo dobrze zamontowane na drogach, nigdy nie powinny się przekrzywić ani załamać w przypadku zetknięcia się z pojazdem, który w nie wpada. Każda tego rodzaju bariera chroni życie uczestników ruchu drogowego.

Funkcja barier energochłonnych
Zamontowane na drogach bariery mają chronić pojazd przed stoczeniem się w dół drogi lub przed przemieszczeniem się pojazdu na przeciwległy pas ruchu. Każda z nich ma przyjąć uderzenie pojazdu i je złagodzić lub zabezpieczyć pojazd by całkowicie nie wypadł z drogi.

Parametry
Montowane na drogach bariery energochłonne powinny odznaczać się szczególnymi parametrami. To przecież one mają za zadanie chronić i zabezpieczać. Dlatego większość z barier energochłonnych powinno charakteryzować się:
  • odpowiednim poziomem powstrzymywania, czyli powinny posiadać zdolność do powstrzymania pojazdu uderzającego w ochronę,
  • odpowiednią szerokością pracującą, rozumieć przez to należy możliwości danej bariery do odkształcania się w trakcie uderzenia,
  • daną intensywnością zderzenia, która określa odpowiednie oddziaływanie uderzenia na pasażerów pojazdu.

Producenci, którzy produkują bariery energochłonne muszą wykazać się ogromną starannością w ich produkcji uwzględniając wszystkie wymogi.
Wszystkie wyprodukowane w Polsce i postawione na drogach bariery, mają specjalne certyfikaty i odpowiednie atesty. Nic w tym produkcie nie jest przypadkiem, bariery zatem chronią i zabezpieczają. Produkt ten jest również odporny na wszelkiego rodzaju warunki pogodowe i atmosferyczne. Cała konstrukcja takich barier musi być bardzo solidna bowiem chroni przed uderzeniem auta osobowego jak i ciężarowego. Materiałem, z którego wykonuje się tego rodzaju bariery, najczęściej jest stal. Natomiast ostatnio wprowadza się bariery wykonane w połączeniu stali z drewnem. Zabezpieczenia tego rodzaju bardzo często spotykane są na drogach krajowych i zagranicznych.

Wymóg, którego nie można zlekceważyć
Bariery to wymóg, niejednokrotnie ratują życie ludzkie jak również powstrzymują przed katastrofą drogową. Istnieją miejsca gdzie muszą one być, dlatego zamontowanie odpowiednich barier w odpowiednich miejscach to wymóg, którego absolutnie nie można zlekceważyć.

Bariery chronią i zabezpieczają, są gwarantem bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego na danej drodze, jak i dla uczestników ruchu poza nią.