Czy powiększony zbiornik paliwa to dobre rozwiązanie dla przewoźników na trasach międzynarodowych?

Czy powiększony zbiornik paliwa to dobre rozwiązanie dla przewoźników na trasach międzynarodowych?

Powiększone zbiorniki paliwa to rozwiązanie, na które decyduje się wiele firm transportowych, co wynika głównie z ich zalet. Czym charakteryzują się tego typu konstrukcje? Czy powiększony zbiornik paliwa to dobre rozwiązanie dla przewoźników na trasach międzynarodowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym charakteryzują się powiększone zbiorniki paliwa?

Powiększone zbiorniki paliwa to wyposażenie dodatkowe, które najczęściej jest montowane w samochodach ciężarowych oraz busach, co wynika z ich dużego zapotrzebowania na paliwo oraz pokonywania przez nich długich tras. W efekcie możliwe jest zatankowanie większej ilości paliwa, co pozwala nie tylko zoptymalizować koszty, ale również ułatwia zaplanowanie trasy. Oczywiście należy pamiętać, że dodatkowe zbiorniki na paliwo muszą spełniać obowiązujące normy, czego potwierdzeniem jest posiadana przez nie homologacja. Aby ją uzyskać zbiornik musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów, a jego montaż nie powinien oznaczać konieczności ingerencji w standardowe podwozie samochodu. Warto również podkreślić, że najlepszym materiałem do produkcji powiększonych zbiorników jest aluminium, które jest odpowiednio lekkie i wytrzymałe. W efekcie aluminiowy zbiornik paliwa nie obniża drastycznie maksymalnej ładowności pojazdu.

Wykorzystywanie powiększonych zbiorników paliwa w przewozach międzynarodowych

Jednym z najczęstszych zastosowań powiększonych zbiorników paliwa jest wykonywanie przewozów międzynarodowych. Przewoźnicy stosują to rozwiązanie, ponieważ jest ono rozwiązaniem wielu problemów, z którymi borykają się na co dzień. Jednym z nich jest z pewnością tankowanie za granicą, a w zasadzie dokonywanie płatności za paliwo, co wymaga przewalutowania środków. Z reguły wiążą się z tym opłaty, które w przypadku cyklicznych transakcji mogą być niemałą kwotą. Kolejnym problemem jest konieczność zatrzymywania się na tankowanie, które w wielu przypadkach może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Wbrew pozorom jest to spora niedogodność, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że kierowcy jeżdżą na czas, a spóźnienie w miejscu docelowym może skutkować poważnymi problemami. Przykładem mogą być problemy z rozładunkiem, czy załadunkiem, a także naliczenie ewentualnych kar umownych.

Dlaczego jeszcze warto zastosować powiększone zbiorniki paliwa w przewozach międzynarodowych? Przede wszystkim dlatego, że pozwala to zoptymalizować koszty działalności. Wynika to z faktu, że paliwo w Polsce jest tańsze niż w wielu krajach Europy Zachodniej. W efekcie posiadając powiększone zbiorniki paliwa i przewożąc towar np. do Niemiec można zatankować taką ilość paliwa w Polsce, by wystarczyło go na pokonanie trasy w obu kierunkach. Odwrotna sytuacja może mieć miejsce w przypadku podróży na wschód, czyli do państw, w których ceny paliw są znacznie niższe. W takim przypadku powiększone zbiorniki paliwa pozwalają zatankować większą ilość paliwa zagranicą, co umożliwi wykorzystanie go w trakcie jazdy po krajowych drogach. Warto mieć świadomość, że w obu przedstawionych przypadkach różnica w kosztach może być naprawdę duża. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę ilość litrów spalanych w transporcie międzynarodowym, a także różnice w kursach walut. 

Powiększone zbiorniki paliwa - czy warto?

Wielu właścicieli firm transportowych zastanawia się, czy warto inwestować w powiększone zbiorniki paliwa. Odpowiadając na to pytanie należy podkreślić, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, jednak w większości sytuacji jest to opłacalne rozwiązanie. Oczywiście czas zwrotu z inwestycji jest tym szybszy, im więcej międzynarodowych tras pokonuje dane auto. Warto również pamiętać, że niski koszt zakupu powiększonych zbiorników paliwa nie powinien być decydujący, ponieważ o wiele ważniejsza jest ich jakość oraz zgodność z obowiązującymi normami. Obie kwestie gwarantuje Arhen, który od lat produkuje zbiorniki aluminiowe na zamówienie. W efekcie można skorzystać z rozwiązań, które są nie tylko trwałe, ale również bezpieczne oraz stworzone pod konkretny model auta.

Podsumowując należy stwierdzić, że powiększone zbiorniki paliwa to rozwiązanie, które warto zastosować wykonując przewozy międzynarodowe. Wynika to z wielopoziomowych korzyści, które może dzięki temu odnieść przewoźnik.