Czym cechują się liny syntetyczne do wyciągarki?

Czym cechują się liny syntetyczne do wyciągarki?

Wyciągniecie pojazdu z opresji, czy to w ramach działalności gospodarczej, czy w ramach własnego hobby, wymaga oczywiście zastosowania nie tylko samej wyciągarki – równie istotna jest lina. Ma bowiem dwa cele – musi umożliwić wydobycie auta z danej przeszkody, jak i być wytrzymałą na tyle, aby nie uszkodziła się w trakcie skądinąd niezwykle trudnej i bardzo wymagającej pracy. Istotny jest także rodzaj montażu liny, jak i jej marka, grubość czy szczegółowe cechy techniczne, które mogą mieć wpływ na ich użytkowanie.

Liny syntetyczne – cechy, które warto znać

Liny syntetyczne są, jak sama nazwa wskazuje, wykonane w całości z materiałów syntetycznych. Nie są to jednak surowce wybrane przez producenta przypadkowo – wszystkie składniki mocnej liny składają się na akcesorium w zasadzie całkowicie odporne na wszelkie typowe warunki użytkowania. Dla przykładu dużą popularnością cieszą się liny wykonane z materiału Ultra – High Molecular Weight Polyethylene – zapewnia ponadprzeciętną siłę zrywającą, lecz także optymalnie niską masę, która może wynosić już około 5 kg na każde 100 metrów bieżących, przy średnicy zewnętrznej równej 10 mm.

Co ciekawe, nie tylko materiał ma znaczenie, lecz także sam splot. Najbardziej uznani producenci wykorzystują sploty wieloelementowe, dzięki którym dodatkowo zwiększa się wytrzymałość, a przy tym także współczynnik gęstości włókna, i to nawet do 0.975. To oznacza, że w zasadzie cały przekrój zajmują pojedyncze włókna liny, nie zaś powietrze.

Ciekawostką jest także rozciągliwość, która w skrajnie niekorzystnych warunkach pracy wynosi max 3%. Wysoki punkt topnienia, na poziomie nawet 150°C, gwarantuje w zasadzie brak obaw związanych z warunkami atmosferycznymi, podobnie jak doskonała odporność temperaturowa pracy ciągłej – do 70°C. 

Co jest lepsza – lina syntetyczna czy stalowa?

Liny syntetyczne różnią się od stalowych przede wszystkim materiałem przeznaczonym do ich produkcji. Jak wspomnieliśmy wyżej, jest to tworzywo sztuczne, które jest:

  • miłe w dotyku,
  • nie plącze się,
  • nie kaleczy dłoni operatora,
  • nie pochłania tłuszczu i smaru,
  • ma ogromną siłę zrywającą,
  • nie zakleszcza się w urządzeniu.

Oczywiście materiał ten, nawet mimo powyższych zalet, również ma pewne wady wynikające głównie z jego charakterystyki. Przede wszystkim lina może nieco szybciej się przecierać, może być również podatna na przecięcia oraz pracę w temperaturach wyższych niż 70°C. Tak naprawdę jednak są to wady, których z całą pewnością nie zauważy większość użytkowników, gdyż pierwsze rezultaty przecierania się przy średniej intensywności pracy mogą pojawić się po bardzo długim czasie. Stalowe z kolei wymagają zabiegów konserwacyjnych, mogą również się klinować.

Jaką linę warto ostatecznie wybrać?

Wybór pomiędzy liną syntetyczną a stalową bywa dość kłopotliwy, gdyż obie mają zupełnie różne cechy, wady i zalety. Przejrzyj koniecznie wyselekcjonowane liny syntetyczne o wielu zaletach i w bardzo korzystnej cenie. Wszystkie łączy wieloletnia trwałość, różni jednak grubość oraz kilka innych parametrów, w tym sposób wykończenia oraz rodzaj i przeznaczenie.

źródło zdjęć: freepik.com