Długa podróż samochodem - jak się przygotować - praktyczne wskazówki

Długa podróż samochodem - jak się przygotować - praktyczne wskazówki

Długa trasa samochodem powinna być dobrze zaplanowana, Nawet najlepsi kierowcy w trakcie wielogodzinnej jazdy za kierownicą czują się zmęczeni i wyczerpani, co znacznie obniża skupienie i refleks, potrzebny do bezpiecznej podróży. Najważniejszą kwestią jest samopoczucie kierowcy.

Nie każdy jest stworzony do przejechania długich tras za kółkiem. Trzeba mierzyć siły na zamiary i znać swoje własne możliwości. Dobry sen przed podróżą to podstawa. Wypoczęty umysł gwarantuje lepszą koncentrację na drodze, szybsze myślenie i błyskawiczne podejmowanie decyzji. Czasami jedna sekunda potrafi uratować życie.

O czym jeszcze należy pamiętać, żeby długa podróż przebiegła pomyślnie? Warto na pewno wcześniej rozeznać trasę na mapie i rodzaj dróg. Jazda autostradą jest najbezpieczniejszą i najszybszą opcją, niestety też najdroższą. W Polsce opłaty za autostrady należą do jednych z najwyższych w Europie. Dobrą alternatywą są dwupasmowe ekspresówki, za które nie trzeba płacić. Tych dróg jest dużo więcej, chociaż w dalszym ciągu największą gałęź stanowią jednopasmowe drogi krajowe. Wielogodzinna jazda autostradą może być monotonna, co może wywołać u kierowcy utratę koncentracji. Dobrze mieć przy sobie pasażera, rozmówcę, dzięki temu zmniejsza się ryzyko zaśnięcia za kółkiem. Samotny podróżnik powinien zabrać ze sobą płytę z ulubioną muzyką.

Jazda krajówkami, choć często doprowadza kierowców do frustracji ma też swoje zalety. Kierowca musi zachować dużą czujność, dzięki czemu jest bardziej skupiony. Na jednopasmowych drogach dzieje się o wiele więcej, ciągłe wyprzedzanie, zatrzymywanie się, zwalnianie urozmaica jazdę, co może tylko pozytywnie wpłynąć na koncentrację. Monotonna jazda dwupasmówką często usypia czujność kierowcy.

Kolejną istotną kwestią są przerwy w trakcie trasy. Każdy kierowca powinien raz na kilka godzin zatrzymać się, wysiąść z samochodu, pooddychać świeżym powietrzem. Wskazane są również krótkie ćwiczenia gimnastyczne. Dzięki takiemu wypoczynkowi odpoczywają oczy, głowa, poprawia się skupienie. Niektórzy kierowcy polecają także krótkie około dziesięciominutowe drzemki. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto mieć ze sobą butelki filtrujące Dafi (znany producent oferujący również wkłady do filtrów wody w domu) z wodą. Wielu kierowcom pomagają także energetyki, które można zakupić na każdej stacji benzynowej.

Bezpieczną podróż można zaplanować. Trzeba tylko pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych wskazówkach i oczywiście stosowaniu się do przepisów drogowych i ograniczeniach na drodze.


Tagi: podróż samochodem, podróż samochodem, długa podróż samochodem, długa podróż samochodem, co zabrać do samochodu na długą podróż, co zabrać do samochodu na długą podróż, długa trasa samochodem porady, długa trasa samochodem porady, podroz samochodem, podroz samochodem, wyznacz trase samochodem, wyznacz trase samochodem, wyznacz trasę, wyznacz trasę, wyznacz trase,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty