Długa podróż samochodem - jak się przygotować - praktyczne wskazówki

Długa podróż samochodem - jak się przygotować - praktyczne wskazówki

Długa trasa samochodem powinna być dobrze zaplanowana, Nawet najlepsi kierowcy w trakcie wielogodzinnej jazdy za kierownicą czują się zmęczeni i wyczerpani, co znacznie obniża skupienie i refleks, potrzebny do bezpiecznej podróży. Najważniejszą kwestią jest samopoczucie kierowcy.

Nie każdy jest stworzony do przejechania długich tras za kółkiem. Trzeba mierzyć siły na zamiary i znać swoje własne możliwości. Dobry sen przed podróżą to podstawa. Wypoczęty umysł gwarantuje lepszą koncentrację na drodze, szybsze myślenie i błyskawiczne podejmowanie decyzji. Czasami jedna sekunda potrafi uratować życie.

O czym jeszcze należy pamiętać, żeby długa podróż przebiegła pomyślnie? Warto na pewno wcześniej rozeznać trasę na mapie i rodzaj dróg. Jazda autostradą jest najbezpieczniejszą i najszybszą opcją, niestety też najdroższą. W Polsce opłaty za autostrady należą do jednych z najwyższych w Europie. Dobrą alternatywą są dwupasmowe ekspresówki, za które nie trzeba płacić. Tych dróg jest dużo więcej, chociaż w dalszym ciągu największą gałęź stanowią jednopasmowe drogi krajowe. Wielogodzinna jazda autostradą może być monotonna, co może wywołać u kierowcy utratę koncentracji. Dobrze mieć przy sobie pasażera, rozmówcę, dzięki temu zmniejsza się ryzyko zaśnięcia za kółkiem. Samotny podróżnik powinien zabrać ze sobą płytę z ulubioną muzyką.

Jazda krajówkami, choć często doprowadza kierowców do frustracji ma też swoje zalety. Kierowca musi zachować dużą czujność, dzięki czemu jest bardziej skupiony. Na jednopasmowych drogach dzieje się o wiele więcej, ciągłe wyprzedzanie, zatrzymywanie się, zwalnianie urozmaica jazdę, co może tylko pozytywnie wpłynąć na koncentrację. Monotonna jazda dwupasmówką często usypia czujność kierowcy.

Kolejną istotną kwestią są przerwy w trakcie trasy. Każdy kierowca powinien raz na kilka godzin zatrzymać się, wysiąść z samochodu, pooddychać świeżym powietrzem. Wskazane są również krótkie ćwiczenia gimnastyczne. Dzięki takiemu wypoczynkowi odpoczywają oczy, głowa, poprawia się skupienie. Niektórzy kierowcy polecają także krótkie około dziesięciominutowe drzemki. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto mieć ze sobą butelki filtrujące Dafi (znany producent oferujący również wkłady do filtrów wody w domu) z wodą. Wielu kierowcom pomagają także energetyki, które można zakupić na każdej stacji benzynowej.

Bezpieczną podróż można zaplanować. Trzeba tylko pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych wskazówkach i oczywiście stosowaniu się do przepisów drogowych i ograniczeniach na drodze.


Tagi: dluga podroz samochodem jak sie przygotowac, długa podróż samochodem, hdi podróżnik, podróż samochodem, polo 1.9 sdi spalanie, przygotowanie auta do dlugiej trasy, raport spalania alfa-romeo, raport spalania seat,

Tagi

mapa europy wyznaczanie trasy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu 2017 kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu 2017 auto do 10 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin automat jak jeździć grand tour online pl mapa europy audi q2 wymiary jaki akumulator do samochodu czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy 2017 bmw zabezpieczenie przed kradzieżą alfa giulia premiera bmw i8 opinie klasy mercedesa bramki na a2 akcyza ile wynosi ile kosztuje butla gazowa do samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejszy samochód 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku najlepszy pickup raport tuv 2017 pełna lista diesel zimą genewa targi motoryzacyjne 2017 astra g dane techniczne opony toyota chr dane techniczne wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt lakierowania auta audi dekoder vin aktualne informacje drogowe gdzie ciepło w lutym jaki kombivan wybrać umweltzone berlin gdzie kupić kamera do samochodu ranking folie car wrap bmw dane techniczne sposoby na senność za kierownicą bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty kolizja oświadczenie wzór co to jest tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą amatorskie focie niemcy winieta czechy winiety