Długa podróż samochodem - jak się przygotować - praktyczne wskazówki

Długa podróż samochodem - jak się przygotować - praktyczne wskazówki

Długa trasa samochodem powinna być dobrze zaplanowana, Nawet najlepsi kierowcy w trakcie wielogodzinnej jazdy za kierownicą czują się zmęczeni i wyczerpani, co znacznie obniża skupienie i refleks, potrzebny do bezpiecznej podróży. Najważniejszą kwestią jest samopoczucie kierowcy.

Nie każdy jest stworzony do przejechania długich tras za kółkiem. Trzeba mierzyć siły na zamiary i znać swoje własne możliwości. Dobry sen przed podróżą to podstawa. Wypoczęty umysł gwarantuje lepszą koncentrację na drodze, szybsze myślenie i błyskawiczne podejmowanie decyzji. Czasami jedna sekunda potrafi uratować życie.

O czym jeszcze należy pamiętać, żeby długa podróż przebiegła pomyślnie? Warto na pewno wcześniej rozeznać trasę na mapie i rodzaj dróg. Jazda autostradą jest najbezpieczniejszą i najszybszą opcją, niestety też najdroższą. W Polsce opłaty za autostrady należą do jednych z najwyższych w Europie. Dobrą alternatywą są dwupasmowe ekspresówki, za które nie trzeba płacić. Tych dróg jest dużo więcej, chociaż w dalszym ciągu największą gałęź stanowią jednopasmowe drogi krajowe. Wielogodzinna jazda autostradą może być monotonna, co może wywołać u kierowcy utratę koncentracji. Dobrze mieć przy sobie pasażera, rozmówcę, dzięki temu zmniejsza się ryzyko zaśnięcia za kółkiem. Samotny podróżnik powinien zabrać ze sobą płytę z ulubioną muzyką.

Jazda krajówkami, choć często doprowadza kierowców do frustracji ma też swoje zalety. Kierowca musi zachować dużą czujność, dzięki czemu jest bardziej skupiony. Na jednopasmowych drogach dzieje się o wiele więcej, ciągłe wyprzedzanie, zatrzymywanie się, zwalnianie urozmaica jazdę, co może tylko pozytywnie wpłynąć na koncentrację. Monotonna jazda dwupasmówką często usypia czujność kierowcy.

Kolejną istotną kwestią są przerwy w trakcie trasy. Każdy kierowca powinien raz na kilka godzin zatrzymać się, wysiąść z samochodu, pooddychać świeżym powietrzem. Wskazane są również krótkie ćwiczenia gimnastyczne. Dzięki takiemu wypoczynkowi odpoczywają oczy, głowa, poprawia się skupienie. Niektórzy kierowcy polecają także krótkie około dziesięciominutowe drzemki. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto mieć ze sobą butelki filtrujące Dafi (znany producent oferujący również wkłady do filtrów wody w domu) z wodą. Wielu kierowcom pomagają także energetyki, które można zakupić na każdej stacji benzynowej.

Bezpieczną podróż można zaplanować. Trzeba tylko pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych wskazówkach i oczywiście stosowaniu się do przepisów drogowych i ograniczeniach na drodze.


Tagi: długa trasa samochodem porady, jak przygotować samochód do długiej podróży, dluga podroz samochodem jak sie przygotowac, długa podróż samochodem, dluga trasa samochodem, choć benzyna jest za droga a droga jest za długa, 1.9 sdi spalanie, przygotowanie auta do dlugiej trasy, skoda fabia 1.9 sdi dane techniczne, polo 1.9 sdi spalanie, podróż samochodem, hyundai i40 kombi dane techniczne, hdi podróżnik, długa podróż, butelki filtrujące ranking,

Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin