Ile mogę wypić? Wirtualny alkomat

Ile mogę wypić? Wirtualny alkomat

Zastanawiałeś się kiedyś, ile promili jest w Twoim organizmie po spożyciu kilku drinków lub kilku piw? A może po uroczystości rodzinnej chciałbyś wsiąść za kierownicę? Jeśli wcześniej piłeś alkohol, czyli na przykład: wypiłeś piwo, drinka, wino lub coś mocniejszego i zastanawiasz się o poranku, czy już wytrzeźwiałeś, to możesz w takim wypadku sprawdzić liczbę promili w organizmie za pomocą wirtualnego alkomatu, który jest dokładnym kalkulatorem, dostępnym za darmo online. Pamiętaj, przed planowaną podróżą autem sprawdź, czy jesteś jeszcze pod wpływem!

Ile mogę wypić? Wirtualny alkomat da Ci odpowiedź – czy na pewno?

Wirtualny alkomat łatwo znaleźć w internecie i jest on dostępny na wielu stronach internetowych. Co ważne, to całkowicie darmowa opcja – możesz z niej skorzystać, podając podstawowe informacje o sobie, takie jak na przykład:

  • płeć,
  • waga,
  • wzrost,
  • wiek,
  • typ sylwetki: szczupła/normalna/krępa,
  • rodzaj spożytego alkoholu: piwo/wino/wódka itp.,
  • ilość spożytego alkoholu,
  • ile zjadłeś w trakcie picia alkoholu,
  • data oraz godzina rozpoczęcia picia alkoholu,
  • data oraz godzina zakończenia picia alkoholu.


Na podstawie tych danych, które wpiszesz do wirtualnego alkomatu, specjalny algorytm wyliczy zawartość alkoholu w Twoim organizmie. Pamiętaj jednak, jeśli planujesz wsiąść za kierownicę, nie opieraj się wyłącznie na wyniku alkomatu online – wirtualnego – ponieważ każdy człowiek ma inną przemianę materii! Wynik potraktuj raczej jako ciekawostkę, a nie jako wskaźnik trzeźwości. Pamiętaj także, że Twoje samopoczucie może być dobre, jednak wcale nie musi to oznaczać, że Twój organizm zmetabolizował alkohol.

Jak działa wirtualny alkomat?

Alkomat wirtualny przeliczy, ile masz promili we krwi, na podstawie podanych informacji, takich jak rodzaj alkoholu (duże piwo, małe piwo, wino, szampan, mocny alkohol i inne trunki zawierające alkohol), jego ilość i czas jego spożywania. Pokaże on także przybliżony czas Twojego trzeźwienia.

Co ważne, podczas takiego wirtualnego pomiaru, alkomat oblicza tylko szacunkowe wartości i posiada tolerancję błędu. Dlatego też nie można wyłącznie na podstawie podanych przez niego wyników podejmować decyzji o prowadzeniu pojazdów. Wirtualny alkomat nie jest także alkomatem dowodowym! Otrzymany wynik pokaże jedynie szacunkowe dane oraz uświadomi Ci, za ile oraz w jakich przedziałach czasowych spalisz wypity alkohol.

Ile promili mogę mieć, by jechać samochodem?

Alkomat online jest przydatnym narzędziem głównie dla kierowców, którzy poprzedniego dnia lub wieczoru pili alkohol, a nazajutrz muszą wsiąść za kierownicę. Standardowo zawartość alkoholu we krwi człowieka określana jest w promilach, gdzie 1 promil = 100 mg alkoholu w 1 decylitrze krwi.

Ile zatem promili możesz mieć jako kierowca? W naszym kraju dopuszczalna ilość w organizmie człowieka, przy której zgodnie z prawem polskim możesz usiąść za kierownicą pojazdu, to maksymalnie do 0,2 ‰ we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Natomiast wyższe wartości oznaczają, że kierowca pomiędzy 0,2 a 0,5 promila popełnił wykroczenie, a więcej niż 0,5 promila – przestępstwo.

Ile mogę wypić, aby wsiąść za kierownicę samochodu?

Najlepiej, aby po spożyciu nawet niewielkiej ilości nie wsiadać „za kółko”. Jednak wiele osób zadaje sobie bardzo często pytanie: ile mogę wypić oraz jak długo będę trzeźwiał? Oczywiście, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko uzależnione jest od metabolizmu danego człowieka. Bardzo często także pada również pytanie: kiedy mogę jechać po piwie? Przykładowo, 30-letni mężczyzna o wadze około 80 kg i mierzący 180 cm wzrostu będzie mógł prowadzić auto dopiero po około 2,5h. Stężenie alkoholu we krwi takiego kogoś będzie wynosić około 0,43‰.

Z kolei kobieta w tym samym wieku, lecz ważąca 60 kg i mierząca 165 cm, będzie miała stężenie alkoholu wynoszące 0,63‰. Czas metabolizowania alkoholu w obydwu przypadkach jest podobny – można więc prowadzić auto po upływie tego samego, mniej więcej, czasu. Sprawdź sklep z alkomatami na stronie promil-lab.pl