Jak bezpiecznie korzystać z butli turystycznej?

Jak bezpiecznie korzystać z butli turystycznej?

Gdy wakacje zbliżają się wielkimi krokami, wielu z nas myśli o wyjazdach w nieznane. Wtedy, gdy planuje się nocowanie pod gołym niebem lub w miejscu, gdzie nie ma się dostępu do mediów, warto też wyposażyć się w kuchenkę turystyczną wraz z butlą gazową.

Nieodzownym elementem wielu wypraw jest kuchenka gazowa oraz dopasowana do niej butla turystyczna. Ten duet doskonale sprawdza się przy przygotowywaniu posiłków i ich podgrzewaniu, a także pomoże w ogrzaniu rąk w chłodniejsze noce.

 

W sprzedaży można obecnie znaleźć różne rodzaje butli turystycznych – najpopularniejsza to butla gazowa turystyczna 5 kg, czyli taka, która może pomieścić gaz o wadze 5 kg, ale dostępne są też butle o zmniejszonej pojemności, które są mniejsze, lżejsze i dzięki temu łatwiejsze w transporcie.

 

Zasady bezpiecznego korzystania z butli gazowych

Butla turystyczna, podobnie jak standardowa butla gazowa 11 kg, musi być wykorzystywana z naciskiem na dochowanie zasad bezpieczeństwa. Wtedy, gdy nie będzie właściwie obsługiwana, istnieje ryzyko wypływu gazu, co z kolei może doprowadzić nawet do wybuchu.

 

Przede wszystkim podstawa jest zakupienie butli ze sprawdzonego źródła, dlatego najlepiej postawić na dobre i rozpoznawalne firmy. Butla powinna być w kolorze niebieskim, powinna być wolna od uszkodzeń mechanicznych, mieć także tabliczkę znamionową, uchwyt do noszenia oraz plombę.

 

Przy korzystaniu z butli gazowej trzeba pamiętać o tym, że najpierw dokładnie mocujemy na niej dokładnie palnik lub reduktor z wężem, a dopiero potem odkręcamy zawór, który wypuszcza gaz. W przeciwnym przypadku gaz zacznie się ulatniać. Po zakończeniu korzystania z butli turystycznej także należy najpierw zakręcić dopływ gazu do palnika, a potem odkręcić palnik. Na koniec na butli należy umieścić zaślepkę.

 

Nie można zapominać też o tym, że butla gazowa powinna być przechowywana i transportowana w pozycji pionowej. Nie można również umieszczać jej blisko ogniska oraz innych źródeł ciepła. Przy korzystaniu z butli należy też pamiętać o tym, aby nie narażać ich na upadki i uderzenia.


Tagi: akcyza za samochód 2017, akcyza 2017, akcyza samochody 2017, akcyza na samochody 2017, jakie opony zimowe, pobór opłat, kodiaq, ile kosztuje butla gazowa, butla turystyczna, akcyza na samochód, akcyza auta 2017, wyznaczanie trasy turystycznej,

Oszczędzaj podróżując autem

Tagi

ardeny atrakcje zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie odcinkowy pomiar prędkości mapa 2016 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie ile kosztuje przerejestrowanie samochodu auto do 10 tys aktualne cisnienie skoda kodiaq dane techniczne wymiana terminowego prawa jazdy dekoder vin automatyczna skrzynia biegów jak jeździć the grand tour online pl akcyza 2017 audi q2 wymiary audi q2 dane techniczne jakie opony zimowe 2016 jaki akumulator kategorie prawa jazdy zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą ceny samochodów elektrycznych w polsce jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu alfa romeo stelvio dane techniczne akcyza 2017 samochód klasy mercedesów autostrada wolności akcyza 2017 akcyza samochody 2017 akcyza 2017 tajlandia aktualności akcyz za samochód 2017 najbezpieczniejsze samochody 2016 jaki najlepszy olej silnikowy który pickup najwygodniejszy ranking niezawodności samochodów akcyza 2017 auta targi motoryzacyjne genewa 2017 jakie opony zimowe toyota wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu akcyza 2017 samochod zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 akcyza 2017 samochody agencja wywiadu akcyza 2017 samochody audi q2