Jak prawidłowo przechowywać opony samochodowe? 4 kluczowe zasady

Jak prawidłowo przechowywać opony samochodowe? 4 kluczowe zasady

Chcesz, aby Twoje opony samochodowe zachowały swoje właściwości na dłużej? Nawet wtedy, gdy leżą przez blisko pół roku w garażu? W takim razie musisz wiedzieć, jak je odpowiednio przechowywać, może to sprawić, że te wcale nie ulegną degradacji i nie zestarzeją się, sprawdź jak to zrobić, poznając 4 kluczowe zasady składowania ogumienia.

1. Opony przed składowaniem należy wyczyścić

Pierwsza zasada mówi, że wszystkie opony, zanim zostaną odłożone „na półkę”, muszą zostać gruntownie wyczyszczone. Na oponach często pozostają różnego rodzaju zabrudzenia powstałe podczas eksploatacji. Mówimy oczywiście o tych podstawowych, czyli błoto lub niewielkie kamyczki w bieżniku, ale także tych mniej powszechnych jak sól drogowa i resztki paliw. Dokładne czyszczenie ogumienia polega oczywiście na pozbyciu się tych wszystkich zanieczyszczeń. Warto tutaj również wziąć pod uwagę fakt, że jeśli opony są wraz z felgami (aluminiowe, stalowe), także te elementy warto wyczyścić, najlepiej użyć do tego „krwawiących” płynów do felg, wody pod ciśnieniem i szczotki o delikatnym włosiu, aby nie porysować aluminiowej konstrukcji. 

2. Po czyszczeniu opony trzeba wysuszyć

Nie składujemy brudnych, ale i mokrych opon, bo wilgoć może powodować mikrouszkodzenia, wnikając w strukturę ogumienia. W skrajnych przypadkach prowadzi to do korozji oplotów wewnątrz opony, a to już wpływa na znaczne pogorszenie się osiągów ogumienia. Opona powinna być sucha, gdy wkładamy ją do pokrowca, ale również podczas odkładania jej na półkę. Przyjmijmy zasadę, że nie ma znaczenia, jak jest składowana, warto ją wcześniej osuszyć, wtedy masz pewność poprawnego jej składowania.





3. Przechowywanie opon samochodowych w pokrowcu

Jeżeli opony samochodowe mają w czasie składowania nie tracić na jakości, należy je umieścić w miejscu nienasłonecznionym. Gdy nie ma takiej możliwości, bo powiedzmy, garaż często oświetlany jest przez promienie słoneczne wpadające przez duże przeszklenia, warto umieścić ogumienie w specjalnie do tego przygotowanych pokrowcach. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również estetyczne, w końcu tak składowane opony prezentują się bardzo dobrze, przy tym nie zbierają kurzu, ewentualnej wilgoci i wspominanych promieni. 

Idealna temperatura do składowania ogumienia to od 10 do 20 stopni Celsjusza. Najlepszym do tego miejscem będzie budynek lub pomieszczenie gospodarcze, ewentualnie garaż. Oczywiście wiele stacji wulkanizacyjnych szczególnie w serwisach producentów oferuje przechowanie opon do następnej wymiany za dodatkową opłatą, jeśli nie masz warunków do składowania ogumienia, zdecyduj się na takie rozwiązanie.

4. Odpowiednie ustawienie opon

Ostatnia ważna zasada to ułożenie opon podczas składowania – najgorszy możliwy wybór to postawienie ogumienia jedno na drugim, dochodzi wtedy często do odkształceń. Najlepiej postawić na stojak na ogumienie z dwóch powodów, przede wszystkim każda opona jest od siebie oddzielona za sprawą półeczek (nie dochodzi do odkształceń), z drugiej strony opony wciąż zajmują tyle miejsca, ile wtedy, gdy są ułożone jedna na drugiej. Na ogumienie postawione na stojaku nie działają żadne siły mogące jakkolwiek wpłynąć na ich kształt czy jakość. 

Powyżej przedstawiliśmy cztery zasady prawidłowego składowania ogumienia zarówno zimowego, jak i letniego. Warto zastosować się do tych zaleceń, aby cieszyć się wysoką jakością opon jeden lub dwa sezony dłużej. Prawidłowe przechowywanie pozwala zaoszczędzić pieniądze (rzadziej dochodzi do wymiany), a to wpływa także korzystnie na środowisko, w którym żyjemy! Jak można zauważyć, pozytywnych aspektów tego procesu jest kilka.