Kiedy opłaca się sprzedać samochód na części? Jak to zrobić?
Źródło: freepik.com

Kiedy opłaca się sprzedać samochód na części? Jak to zrobić?

Zdarzają się sytuacje, w których sprzedaż samochodu używanego jest albo niemożliwa, albo nastręcza zbyt wielu trudności, aby była opłacalna. W takich sytuacjach sprzedający ma dwie opcje: oddać auto na złom lub sprzedać go na części w zarejestrowanej stacji demontażu. Decydując się na jedno z tych dwóch rozwiązań wciąż należy pamiętać o pewnych formalnościach. W tym artykule skupiamy się przede wszystkim na sprzedaży samochodu na części.

W jakich sytuacjach opłaca się sprzedaż na części?

Pierwsza sytuacja to szkoda całkowita. Samochód został uszkodzony na tyle, że koszty naprawy przewyższają jego wartość. Zdarza się jednak, że w wyniku zderzenia zniszczeniu uległa tylko część auta, podczas gdy inne elementy są nietknięte. W tej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem może być właśnie sprzedaż na części. Druga sytuacja to posiadanie używanego auta, które stale się psuje, a jego naprawy są mało opłacalne. Oznacza to również niewielką szansę na sprzedaż takiego pojazdu innej osobie. Samochód wciąż posiada jednak wiele wartościowych części w dobrym stanie, które można sprzedać innym kierowcom. W tym poradniku: https://autoumowa.pl/sprzedaz-auta-na-czesci/ można znaleźć więcej informacji na temat tego, jak wygląda sprzedaż samochodu na części.

Sprzedaż na części czy oddanie samochodu na złom?

Jeśli samochód jest bardzo stary i wyeksploatowany, znalezienie w nim części, które nadawałyby się jeszcze do użytku graniczy z cudem. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest oddanie auta na złom, co wiąże się z uzyskaniem niewielkiej zapłaty (w przypadku samochodów osobowych ok. 30 – 40 gr za każdy kilogram pojazdu). Samochód należy oddać na złom także, gdy uległ on całkowitemu zniszczeniu, np. w skutek pożaru i uratowanie jakichkolwiek części nie wchodzi w grę. Jeśli jednak samochód wciąż posiada części, które sprawują się dobrze, a ich stan techniczny jest zadowalający, wówczas niemal zawsze to sprzedaż na części okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Gdzie można sprzedać auto na części?

Samodzielny demontaż auta i sprzedaż na części jest w naszym kraju surowo zabroniona, a za taki proceder grożą surowe kary. W związku z tym, samochód należy sprzedać profesjonalnej stacji demontażu pojazdów, która posiada stosowne uprawnienia. Cena oferowana przez stację zależy od wielu czynników, w tym oczywiście od ogólnego stanu technicznego pojazdu. O ile samochód posiada jednak wartościowe i sprawne części, o tyle za sprzedaż w stacji demontażu można zarobić do kilku tysięcy złotych, co okaże się bardziej opłacalne od oddania auta na złom. Tutaj należy także wspomnieć o tym, że sprzedający ma obowiązek upewnić się, że sprzedaje auto zarejestrowanej stacji demontażu, która świadczy swoje usługi zgodnie z obowiązującym prawem.

Jakich formalności musi dopilnować sprzedający?

Niezależnie od tego, czy kierowca zdecyduje się sprzedać samochód na części czy też oddać go na złom, musi dopilnować określonych formalności. Podstawą jest oczywiście podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Aktualny wzór takiej umowy można znaleźć na stronie autoumowa.pl. Sprzedawca musi także wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji w terminie do 30 dni od zawarcia umowy. Należy także poinformować o tym firmę ubezpieczeniową celem wypowiedzenia umowy. Sprzedający ma prawo ubiegać się o zwrot środków z tytułu niewykorzystanego okresu ochrony. Należy pamiętać, że niedopilnowanie formalności związanych ze sprzedażą auta może sprzedającego słono kosztować.