Kiedy opłaca się sprzedać samochód na części? Jak to zrobić?

Kiedy opłaca się sprzedać samochód na części? Jak to zrobić?

Źródło: freepik.com

Zdarzają się sytuacje, w których sprzedaż samochodu używanego jest albo niemożliwa, albo nastręcza zbyt wielu trudności, aby była opłacalna. W takich sytuacjach sprzedający ma dwie opcje: oddać auto na złom lub sprzedać go na części w zarejestrowanej stacji demontażu. Decydując się na jedno z tych dwóch rozwiązań wciąż należy pamiętać o pewnych formalnościach. W tym artykule skupiamy się przede wszystkim na sprzedaży samochodu na części.

W jakich sytuacjach opłaca się sprzedaż na części?

Pierwsza sytuacja to szkoda całkowita. Samochód został uszkodzony na tyle, że koszty naprawy przewyższają jego wartość. Zdarza się jednak, że w wyniku zderzenia zniszczeniu uległa tylko część auta, podczas gdy inne elementy są nietknięte. W tej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem może być właśnie sprzedaż na części. Druga sytuacja to posiadanie używanego auta, które stale się psuje, a jego naprawy są mało opłacalne. Oznacza to również niewielką szansę na sprzedaż takiego pojazdu innej osobie. Samochód wciąż posiada jednak wiele wartościowych części w dobrym stanie, które można sprzedać innym kierowcom. W tym poradniku: https://autoumowa.pl/sprzedaz-auta-na-czesci/ można znaleźć więcej informacji na temat tego, jak wygląda sprzedaż samochodu na części.

Sprzedaż na części czy oddanie samochodu na złom?

Jeśli samochód jest bardzo stary i wyeksploatowany, znalezienie w nim części, które nadawałyby się jeszcze do użytku graniczy z cudem. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest oddanie auta na złom, co wiąże się z uzyskaniem niewielkiej zapłaty (w przypadku samochodów osobowych ok. 30 – 40 gr za każdy kilogram pojazdu). Samochód należy oddać na złom także, gdy uległ on całkowitemu zniszczeniu, np. w skutek pożaru i uratowanie jakichkolwiek części nie wchodzi w grę. Jeśli jednak samochód wciąż posiada części, które sprawują się dobrze, a ich stan techniczny jest zadowalający, wówczas niemal zawsze to sprzedaż na części okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Gdzie można sprzedać auto na części?

Samodzielny demontaż auta i sprzedaż na części jest w naszym kraju surowo zabroniona, a za taki proceder grożą surowe kary. W związku z tym, samochód należy sprzedać profesjonalnej stacji demontażu pojazdów, która posiada stosowne uprawnienia. Cena oferowana przez stację zależy od wielu czynników, w tym oczywiście od ogólnego stanu technicznego pojazdu. O ile samochód posiada jednak wartościowe i sprawne części, o tyle za sprzedaż w stacji demontażu można zarobić do kilku tysięcy złotych, co okaże się bardziej opłacalne od oddania auta na złom. Tutaj należy także wspomnieć o tym, że sprzedający ma obowiązek upewnić się, że sprzedaje auto zarejestrowanej stacji demontażu, która świadczy swoje usługi zgodnie z obowiązującym prawem.

Jakich formalności musi dopilnować sprzedający?

Niezależnie od tego, czy kierowca zdecyduje się sprzedać samochód na części czy też oddać go na złom, musi dopilnować określonych formalności. Podstawą jest oczywiście podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Aktualny wzór takiej umowy można znaleźć na stronie autoumowa.pl. Sprzedawca musi także wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji w terminie do 30 dni od zawarcia umowy. Należy także poinformować o tym firmę ubezpieczeniową celem wypowiedzenia umowy. Sprzedający ma prawo ubiegać się o zwrot środków z tytułu niewykorzystanego okresu ochrony. Należy pamiętać, że niedopilnowanie formalności związanych ze sprzedażą auta może sprzedającego słono kosztować.Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega