Rodzaje transportu zmarłych

Rodzaje transportu zmarłych

Przewóz ciała ludzkiego jest ważnym elementem towarzyszącym ceremonii pogrzebowej. Stanowi on ważny wymiar działania wielu zakładów pogrzebowych oraz innych firm, które zajmują się przewozem zmarłych. Transport zmarłych to czynność obwarowana wieloma przepisami krajowymi oraz międzynarodowymi.

Szczególny rodzaj transportu

O transportowaniu ludzkich szczątków z miejsca zgonu do chłodni zwykło mówić się eksportacja. Natomiast w przypadku przewozu zwłok do domu pogrzebowego i na cmentarz oraz takiego transportu zmarłych, który związany jest z pokonywaniem znacznych odległości między miastami czy krajami, mówi się o przewozie zwłok. To podział zwyczajowy, ułatwiający porozumiewanie się przy zamawianiu usługi.

Dlaczego transport zwłok to usługa szczególna? Na trudność w organizowaniu przewozu zmarłych składa się wiele czynników, zarówno tych związanych z kwestiami sanitarnymi, praktycznymi, jak i emocjonalnymi.

We wszystkich religiach oraz kręgach kulturowych zmarłych otacza się wyjątkowym szacunkiem, stąd naturalnym jawi się okazywanie tego szacunku na każdym etapie przygotowania do pogrzebu oraz w jego trakcie. Do szacunku dla zwłok ludzi zmuszają również systemy prawne, w większości których bezczeszczenie ludzkich szczątków podlega karze.

Szczególnie zaostrzone warunki sanitarne transportu zmarłych związane są ze specyfiką procesów rozkładu, przebiegających w ludzkim ciele. Groźne toksyny, które są produktami tych procesów, stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Transport zmarłych - rodzaje

Ze względu na miejsce dokonywania usługi przewozu możemy mówić o transporcie zmarłych  krajowym oraz międzynarodowym.

Sposób przewozu oraz stosowane środki transportu pozwalają wyodrębnić następujące rodzaje przewozu zwłok:

  • Transport zwłok kolejowy;
  • Transport zmarłych drogami lądowymi (transport kołowy);
  • Transport zmarłych drogą wodną, głównie morską;
  • Przewóz zwłok drogą powietrzną.

W wyżej wymienionych formach transportu używa się samochodów (karawanów), specjalnych wagonów kolejowych; statków i promów oraz samolotów.

Transport zmarłych - przepisy

Przewóz szczątków ludzkich odbywających się w obrębie jednej miejscowości oraz jej okolic odbywa się bez pozwoleń, które wymagane są przy trasach liczących więcej, niż 60 km. Na dalekie przewozy krajowe zgodę wydają starostowie oraz Sanepid.

Przewóz międzynarodowy jest bardziej skomplikowany, zawsze uzależniony od przepisów obowiązujących w danym kraju. Najłatwiej dokonać przewozu zwłok obywatela polskiego między państwami UE, ale im dalej od Europy, tym trudniej. Zazwyczaj niezbędne dokumenty można uzyskać w polskich ambasadach lub konsulatach. W przypadku wymogów dodatkowych polskie służby konsularne udzielają wsparcia obywatelom RP.

Transport szczątków ludzkich ma też swoją stronę praktyczną czyli finanse. Przewóz ciał nie należy do najtańszych usług. Za usługę wykonywaną na terenie kraju rodziny mogą zazwyczaj zapłacić bez problemu, jednak w przypadku konieczności sprowadzenia zmarłego z zagranicy wielkość kosztów niejednokrotnie przekracza możliwości przeciętnych organizatorów pogrzebu. Zabezpieczeniem przed znalezieniem się w takiej sytuacji jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na czas podróży.

Transport zmarłych karawanami

Karawany to najpopularniejszy środek transportu wykorzystywany do eksportacji. W przewadze są to samochody spalinowe oraz napędzane silnikami elektrycznymi, względnie hybrydowymi.

W ofercie firm funeralnych są także karawany konne, których użycie zazwyczaj ograniczone jest do samej ceremonii żałobnej. Te piękne, majestatyczne, niezwykle eleganckie karoce z kryształowymi szybami, zdobione rzeźbami i latarniami dostępne są przede wszystkim w dużych ośrodkach miejskich.

Sposób organizacji przewozów ludzkich szczątków regulują dwa rozporządzenia – z roku 1959 o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz z roku 2007 w sprawie wydawanie pozwoleń i zaświadczeń na przewozu zwłok i szczątków ludzkich. W obszarach nieuregulowanych w polskim prawie często stosuje się przepisy Konwencji Wiedeńskiej.

Rozporządzenie z roku 2007 dokładnie określa, jaki pojazd spełnia warunki karawanu. Najważniejsze z nich to:

  • Trwałe wygrodzenie części transportowej od kabiny kierowcy przy pomocy gazoszczelnej przegrody;
  • Konstrukcja części transportowej umożliwiająca unieruchomienie ładunku w taki sposób, aby uniemożliwić jego przemieszczanie się w trakcie transportu;
  • Wydzielenie w części transportowej miejsca do przechowywania specjalistycznych środków dezynfekcyjnych;
  • Wykończenie części transportowej materiałami łatwo zmywalnymi i odpornymi na działanie żrących substancji chemicznych stosowanych do dezynfekcji.

Polskie prawo zezwala na przewóz urn z prochami dowolnymi środkami transportu, ale pod warunkiem zachowania należytego szacunku dla ludzkich szczątków.

Firma Drejka od wielu lat zapewnia profesjonalne usługi przewozu zmarłych. Usługi te realizowane są na trasach krajowych oraz międzynarodowych, obejmujących wiele krajów Europy oraz świata. Koszty takich usług są zróżnicowane w zależności od wielu czynników, dlatego w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji najlepiej kontaktować się bezpośrednio z firmą Drejka.