Ładowarka prądu zmiennego AC do samochodu elektrycznego - czym jest i jak działa?

Ładowarka prądu zmiennego AC do samochodu elektrycznego - czym jest i jak działa?

Samochody elektryczne coraz częściej można spotkać na polskich drogach. Te ciche i wygodne auta o wielu zaletach podbijają serca kierowców. Potrzebują one jednak systematycznego ładowania, które wymaga czasu. Są różne sposoby na naładowanie samochodu elektrycznego, lecz który z nich jest najkorzystniejszy? Jesteś posiadaczem samochodu elektrycznego i zastanawiasz się nad kupnem domowej stacji ładowania? Sprawdź, dlaczego jest ona najwygodniejszym rozwiązaniem.

Podstawowe ładowarki samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne działają na tej samej zasadzie, co auta z silnikiem spalinowym. Różnią się jedynie sposobem napędu - samochód spalinowy do poruszania się wymaga paliwa np. w formie benzyny, zaś elektryczny potrzebuje prądu. Producenci samochodów elektrycznych zapewniają w ich podstawowym wyposażeniu specjalne ładowarki, dzięki którym możliwe jest zasilenie pojazdu energią elektryczną z domowego gniazdka. Czas całkowitego ładowania samochodu elektrycznego głównie zależy od tego, jaką moc posiadasz w swojej domowej sieci, do której go podłączasz. Ma też na to wpływ model posiadanej ładowarki.

Standardowym sprzętem jest przenośna ładowarka bez zabezpieczeń EVSE (Electric Vehicle Supply Equipment), którą można ładować auto poprzez podłączenie do gniazdka ściennego. Ładowarki te wykorzystują napięcie jednofazowe o mocy 230 V lub trójfazowe o mocy 400 V, a maksymalne natężenie prądu waha się na poziomie 16 A. W ten sposób dostarczają one do auta jedynie od 2 kW do 4 kW mocy w przypadku gniazda jednofazowego oraz od 7 kW do 13 kW mocy w przypadku trójfazowego, wydłużając czas ładowania nawet do kilkunastu godzin.

Jeśli szukasz sposobu na szybsze ładowanie auta elektrycznego we własnym garażu, powinieneś zdecydować się na domową stację ładowania z zabezpieczeniami EVSE. Te niewielkie urządzenia najczęściej montowane są na ścianach, w pobliżu których parkowane jest auto, lub na specjalnej stacji lokowanej na terenie posesji. Mała wielkość oraz miejsce montażu sprawiła, że o stacjach tych mówi się skrótowo wallbox AC.

Czym dokładnie jest i jak działa wallbox AC?



Jest to domowa ładowarka prądu zmiennego używana do ładowania samochodów elektrycznych. Wyposażona jest ona w złącze o europejskim standardzie Type 2, które dopasowuje się do większości samochodów elektrycznych. Działanie stacji ładowania AC polega na dostarczaniu prądu zmiennego o dużym natężeniu do pokładowego prostownika wewnątrz samochodu, gdzie zmienia się on w prąd stały i przekazywany jest do baterii. Całkowita moc ładowania jest zależna od wybranego modelu wallboxa AC.

Modele tych ładowarek wyposażone są z zabezpieczenia EVSE, które pozwalają na bezpieczne zasilanie aut elektrycznych - odpowiadają one bowiem za kontrolę całego przebiegu ładowania. Obecność zabezpieczeń EVSE sprawia, że moc ładowania jest o wiele większa, niż przy użyciu standardowych ładowarek z wyposażenia auta elektrycznego. Wallboxy AC wyposażone w EVSE osiągają moc od 7,4 kW w gniazdku jednofazowym do nawet 22 kW w trójfazowym, a całościowe natężenie ładowania może sięgać aż do 32 A.

Domowa stacja ładowania wallbox AC - czy warto?

Domowa stacja ładowania w formie wallbox AC może być stosowana w wielu sytuacjach - sprawdzi się zarówno podczas ładowania w przydomowym garażu, jak i na zewnątrz. Instalując wallbox AC na swoim podwórku dajesz sobie możliwość ładowania samochodu elektrycznego o każdej porze dnia i nocy, bez zbędnego szukania stacji ładującej w najbliższej okolicy i tracenia czasu oraz energii na dojazd do niej. Jeśli np. dodatkowo połączysz to z posiadaniem nocnej, tańszej taryfy energetycznej lub instalację fotowoltaiczną, otrzymasz o wiele tańszy sposób na podróżowanie. Inwestycja w samochód elektryczny ładowany prądem pochodzącym ze źródeł naturalnych sprawi również, że zyskasz ekologiczny środek transportu.