Leasing samochodu z zagranicy - import i zasady finansowania

Leasing samochodu z zagranicy - import i zasady finansowania

W przypadku małych i średnich firm możliwość zbudowania floty z pojazdów dobrze dopasowanych do profilu działalności, a przy tym takich, w które inwestycja będzie opłacalna w długofalowej perspektywie, jest wyjątkowo istotne. Polscy przedsiębiorcy bardzo chętnie sięgają przy tym po auta używane, leasingowane na korzystnych warunkach, jednak lokalny rynek krajowy mierzy się z problemem dotyczącym ich dostępności. Stąd niezmienne zainteresowanie kupnem pojazdów z zagranicy – zwłaszcza z terenu państw członkowskich Unii Europejskiej. Od lat sprowadzamy samochody z krajów zachodnich ze względu na ich dobry stan i korzystne ceny, ale także zróżnicowanie dostępnych ofert. Jeśli jednak mamy zamiar finansować taki pojazd w formie leasingu, warto pamiętać o kilku możliwościach dotyczących nie tylko poszukiwania odpowiedniego auta, ale także sposobu jego zakupu i importu. W zależności od tego, czy chcemy już od początku współpracować z firmą leasingową, czy też nie, proces ten może zakończyć się stosunkowo szybko lub wydłuży się przez konieczność dopełniania licznych formalności.

Zalety leasingowania auta spoza kraju

Możliwość leasingowania pojazdów używanych wpływa na utrzymujące się zainteresowanie właśnie tym typem aut wśród krajowych przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących niewielkie firmy. Od dłuższego czasu można jednak zauważyć, że na lokalnych rynkach wtórnych zaczyna brakować aut w dobrym stanie spełniających wymagania firm leasingowych, które muszą zweryfikować, czy finansowanie danego środka transportu nie jest obciążone zbyt dużym ryzykiem. Za zachodnią granicą wybór jest o wiele większy ze względu na sposób eksploatacji samochodów oraz częstszą wymianę na nowe modele niż w Polsce. Dlatego kilkuletnie auto z Niemiec z zadowalającym przebiegiem, do tego w atrakcyjnej cenie nikogo nie dziwi. Wybierać przy tym można spośród ofert z różną konfiguracją wyposażenia dodatkowego, więc łatwo znaleźć wersję dobrze dopasowaną do potrzeb przyszłego użytkownika.

Należy jednak pamiętać o tym, że zapotrzebowanie jest duże i najbardziej interesujące pojazdy są przez to szybko skupowane nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez handlarzy odsprzedających je później w Polsce. Zanim przystąpimy do szukania, najlepiej jest więc dokładnie określić, jaki wiek, typ pojazdu oraz wyposażenia nas interesuje, a także czy auto powinno mieć konkretny kolor, np. ze względu na identyfikację wizualną marki i stosowane rozwiązania marketingowe. Szczegółowe spisanie cech, których oczekujemy od samochodu firmowego, znacząco usprawni proces poszukiwań, pozwoli też szybko podjąć decyzję dotyczącą zakupu konkretnego modelu. Dalsze czynności związane bezpośrednio z leasingiem będą już tylko formalnością.

Gdzie szukać odpowiednich samochodów?

Pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, chcąc kupić pojazd spoza Polski, jest to, gdzie go znaleźć? Rozwiązań jest wiele, a ich zastosowanie zależy od naszego poziomu zaangażowania. Podstawowe z nich to poszukiwanie np. na dedykowanych forach lub grupach w mediach społecznościowych, gdzie osoby zainteresowane tą tematyką wrzucają znalezione przez siebie ciekawe oferty. W takich sytuacjach wybór jest jednak znacznie ograniczony. Dlatego warto samodzielnie zacząć przeczesywać internetowe strony z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Niemal każdy z naszych zachodnich sąsiadów posiada co najmniej jeden tego typu serwis, większość z nich tłumaczona jest na kilka języków (niektóre z nich nawet na polski), co znacznie ułatwia szukanie. Istnieją również strony gromadzące ogłoszenia z terenu wielu krajów członkowskich UE.

Nieco inaczej wygląda to, jeśli już wiemy, z jaką firmą leasingową będziemy współpracować. Na przykład Europejski Fundusz Leasingowy na swojej stronie posiada wyszukiwarkę ofert sprzedawców nie tylko z Polski, ale i z innych krajów UE. Jedno zapytanie pozwoli więc w takiej sytuacji na szybkie sprawdzenie dużej liczby ogłoszeń dotyczących interesujących nas modeli. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko wygoda. Przede wszystkim w wyszukiwarkach firm proponujących usługi finansowania pojawiają się propozycje pojazdów pochodzące od sprawdzonych dostawców, którzy zostali wcześniej zweryfikowani. Dlatego leasing na taki samochód nie będzie stanowił problemu, a do tego czas potrzebny na przeprowadzenie wszystkich formalności znacząco się skróci. Dlatego też wielu z przedsiębiorców skłania się właśnie ku tej opcji szukania aut firmowych.

Upewnij się, że kupujesz auto w dobrym stanie

To, czego większość z nas obawia się najbardziej, rozważając sprowadzenie pojazdu spoza kraju, jest jego zły stan techniczny. W przypadku zakupu na terenie Polski możemy samodzielnie udać się do sprzedawcy, żeby ocenić wygląd samochodu, pracę silnika czy też wziąć auto na przegląd do najbliższej stacji diagnostycznej. Jeżeli planujemy samodzielnie sprowadzić środek transportu, taka możliwość nadal istnieje, jednak może się okazać, że po sprawdzeniu na jaw wyjdą problemy, o których sprzedawca wcześniej nie wspomniał. Finansowanie w takim wypadku nie będzie brane pod uwagę, bez względu na to, czy interesował nas leasing naczepy, samochodu osobowego czy dostawczego – stan techniczny decyduje o opłacalności usługi zarówno dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Na takie sytuacje warto się przygotować, np. poprzez wybór kilku ofert z jednego regionu – wtedy istnieje większa szansa na to, że co najmniej jedna z nich okaże się zgodna z oczekiwaniami.

Jeżeli natomiast korzystamy z usług renomowanych firm leasingowych, które będą obsługiwać procedurę zakupu i sprowadzenia auta, zlecony zostanie raport techniczny. W takim przypadku jest on realizowany przez niezależnych rzeczoznawców DEKRA. To firma działająca w większości krajów wspólnoty kompleksowo zajmująca się kontrolą pojazdów. Taki dokument ważny jest na terenie całej UE i na jego podstawie z łatwością ocenić można, czy dany środek transportu jest zgodny z opisem sprzedawcy i czy będzie on mógł zostać sfinansowany w ramach leasingu.

Procedura zakupu i leasingu sprowadzonego samochodu

Jak więc wygląda sam leasing takiego pojazdu? Przede wszystkim musimy podjąć decyzję dotyczącą zakupu – opcje są trzy. Pierwszą z nich jest skorzystanie z usługi handlarza. Może się to jednak wiązać z długim czasem oczekiwania na pojazd, a także niepewnością co do uczciwości pośrednika. Drugim rozwiązaniem jest samodzielne kupno samochodu. To opcja wymagająca zdecydowanie najwięcej cierpliwości i czasu związanego z załatwianiem niezbędnej dokumentacji oraz przeprowadzaniem czynności związanych z importem. W obu tych przypadkach trzeba też będzie odsprzedać taki pojazd leasingodawcy (w leasingu operacyjnym, do końca umowy to właśnie on jest właścicielem auta, które możemy później wykupić po preferencyjnej cenie).

Ostatni sposób to skorzystanie od razu z usług jednej z czołowych firm leasingowych, takich jak EFL, które w swojej ofercie posiadają obsługę tego typu zleceń. Procedury są wtedy przeprowadzane bezpośrednio przez przedstawicieli firmy, z naszej strony konieczne jest jedynie przesłanie zapytania wraz z linkiem do interesującego nas ogłoszenia w jednym z państw UE. Nie martwimy się więc sprawdzaniem stanu technicznego, dokumentacją potrzebną do importu, a także dalszymi czynnościami już na terenie kraju. Oczywiście nadal musimy nieco poczekać na możliwość korzystania z wybranego pojazdu, jednak od rozpoczęcia takiej procedury do jej zakończenia i przekazania przedmiotu umowy leasingu nie mija zazwyczaj więcej niż 3 tygodnie. To, który ze sposobów wybierzemy, zależy więc głównie od naszych preferencji i oferty leasingodawcy, z jakim chcemy współpracować.