Monitoring GPS: idealne rozwiązanie dla floty pojazdów

Monitoring GPS: idealne rozwiązanie dla floty pojazdów

Dynamiczny rozwój telematyki (której częścią jest monitoring GPS) umożliwia łatwiejsze i efektywniejsze zarządzanie flotą samochodów należących do przedsiębiorstwa. Monitoring GPS pozwala m. in. na bieżącą rejestrację tras oraz uczestniczenie w systemie e-TOLL (poboru opłaty elektronicznej za płatne odcinki dróg w Polsce). Z poniższego przewodnika dowiesz się, w jaki sposób możesz wykorzystać lokalizatory GPS, aby poprawić wydajność firmy.

System e-TOLL

e-TOLL jest nowoczesnym Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej.  Wdrożyła i zarządza nim  KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa. Głównym zadaniem systemu e-TOLL jest sprawne pobieranie opłaty za przejazdy po płatnych odcinkach dróg krajowych, którymi zarządza GDDKiA -  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. e-TOLL działa na podstawie technologii pozycjonowania satelitarnego GPS. Wszystkie opłaty za przejazdy na danych trasach wyznaczane są automatycznie, co umożliwia lokalizator GPS, zainstalowany w samochodzie.

Trzeba pamiętać, że od 1 grudnia 2021 udział w systemie e-TOLL jest obowiązkiem każdej firmy. Ideą stojącą za wdrożeniem e-TOLL było usprawnienie procesu pobierania opłat za jazdę po płatnych odcinkach dróg. Najważniejsze elementy systemu e-TOLL to pozycjonowanie satelitarne
i wirtualne bramownice.



Jak działa e-TOLL?

Warunkiem przystąpienia do systemu e-TOLL jest założenie konta na portalu etoll.gov.pl. Rejestracja jest szybka i łatwa. W jej skład wchodzi:

  • rejestracja firmy,
  • podanie danych samochodu,
  • podanie danych lokalizatora GPS,
  • zasilenie konta minimalną wymaganą kwotą.

Oprócz tego trzeba kupić i zamontować w samochodzie odpowiednie urządzenie GPS. Lokalizatory GPS  e-TOLL można podzielić na 2 typy: OBU oraz ZSL. Najczęściej stosowane są urządzenia OBU (ang. On-Board Unit), które są proste w instalacji i można przenosić je między samochodami. Natomiast lokalizatory GPS typu ZSL - Zewnętrzne Systemy Lokalizacji – montuje się w pojeździe na stałe (a sama instalacja jest bardziej skomplikowana niż OBU).

Warto ponadto wiedzieć, że dany lokalizator GPS mający współpracować z systemem e-TOLL musi posiadać odpowiednią certyfikację. Kupno takiego lokalizatora od certyfikowanego partnera Krajowej Administracji Skarbowej - na przykład Data System – to gwarancja monitorowania
i przesyłania danych do systemu e-TOLL.

Technologia telematyczna oferuje również dużo więcej, a mianowicie spore możliwości w kwestii usprawnienia pracy floty samochodów.

Kolejne korzyści z monitoringu GPS

System monitoringu GPS przekazuje odbiorcy ważne informacje dotyczące pojazdu, na przykład zużycie benzyny lub aktualna lokalizacja samochodu.

W jaki sposób można wykorzystać takie dane? Osoba odpowiedzialna za flotę może na przykład ograniczać wydatki na benzynę, ponieważ może mieć wpływ na nieekonomiczną jazdę kierowców. Zbieranie i analizowanie informacji otrzymanych dzięki monitoringowi GPS umożliwia organizację szkoleń, w których wezmą udział kierowcy pracujący dla przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Firma, która chce być konkurencyjna, musi wdrożyć nowoczesne rozwiązania, dzięki którym poprawi swoją wydajność. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa posiadające flotę pojazdów, monitoring GPS jest konieczny.