Na czym polega amortyzacja samochodu ciężarowego?

Na czym polega amortyzacja samochodu ciężarowego?

Każdy przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód ciężarowy w swojej działalności gospodarczej, może wpisać ten pojazd do ewidencji środków trwałych. Jest to bardzo korzystne ze względów podatkowych, ponieważ można wtedy dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Czym jest amortyzacja

Amortyzacja środków trwałych opiera się na sukcesywnym zużywaniu się składników majątku w następstwie ich używania. Dokonywanie regularnych odpisów amortyzacyjnych daje nam obraz faktycznego stanu wartości danej rzeczy.

Odpisy amortyzacyjne powinny być rozplanowane na określony przedział czasu – przy czym pierwszy odpis może być dokonany dopiero po upływie miesiąca od dnia kiedy dany środek trwały został ujęty w ewidencji.  

Co to są środki trwałe

Według definicji to środków trwałych można zaliczyć rzeczowe składniki majątku które:

  • będą, według wcześniejszych założeń, użytkowane przez okres dłuższy niż 1 rok, 
  • są możliwe do użytku oraz wykorzystywane są na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej albo są oddane do użytkowania poprzez umowę najmu lub dzierżawy

Tak więc środkami trwałymi będą:

  • Budowle 
  • Budynki a także lokale będące odrębną własnością
  • Środki transportu, maszyny, urządzenia oraz inne przedmioty

Jeżeli chcemy zaliczyć samochód ciężarowy do środków trwałych i mieć możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych, to dodatkowo taki pojazd powinien:

  • być kompletny zdolny do użytkowania w dniu przyjęcia
  • stanowić naszą własność lub współwłasność podatnika
  • Być nabyty przez nas we własnym zakresie

Zobacz więcej informacji na https://pragmago.pl/porada/amortyzacja-samochodu-ciezarowego-co-warto-wiedziec/

Na czym polega amortyzacja samochodu ciężarowego

Możemy wyróżnić cztery metody amortyzacji środków trwałych, które możemy wykorzystać w odniesieniu do samochodów ciężarowych. Wśród nich wymienia się metodę liniową, jednorazową, degresywną oraz ze stawką indywidualną. Pamiętać przy tym powinniśmy iż metodę jednorazową i degresywną możemy stosować jedynie do środków trwałych należących do grup: 3-6 i 8 klasyfikacji środków trwałych.

Amortyzacja liniowa

Jest najprostszą i Najczęściej stosowaną metodą amortyzacji. Według założeń środek trwały zużywa się w takim samym stopniu przez cały rok użytkowania. Tak więc co miesiąc odpisy amortyzacyjne dokonywane są w równej wartości.

Stawka amortyzacji oparta jest o klasyfikację środków trwałych. W przypadku samochodów ciężarowych maksymalna roczna stawka amortyzacyjna nie może przekroczyć 20% wartości pojazdu. Oznacza to że maksymalny okres amortyzacyjny wynosi 5 lat a przedsiębiorcy mogą dokonywać co najwyżej 60 wpisów amortyzacyjnych.

Amortyzacja jednorazowa

W ramach pomocy de minimis można zastosować jednorazową amortyzację dla samochodów ciężarowych. Łączna wartość amortyzacji jednorazowej nie może przekraczać 50 000 euro w trakcie roku podatkowego. 

Amortyzacja degresywna

W przypadku tej metody uważa się, że wydajność środka trwałego maleje z biegiem czasu. W pierwszym roku amortyzacja ustalana jest od wartości początkowej a stawka amortyzacji jest podwyższona o współczynnik równy lub mniejszy od dwóch.  

W kolejnych latach amortyzacja jest ustalana od wartości początkowej pomniejszonej o wartość dokonywanych odpisów. Gdyby okazało się, że odpisy liczone tą metodą byłyby niższe niż według amortyzacji liniowej, to wtedy dokonuje się odpisów metodą liniową.

Amortyzacja degresywna jest więc bardzo korzystna dla podatnika, a dzieje się tak dlatego że w początkowym okresie wartość odpisów amortyzacyjnych jest o wiele wyższa od wartości odpisów w kolejnych latach.

Amortyzacja ze stawką indywidualną

Jeżeli amortyzowany samochód ciężarowy był wprowadzany do ewidencji środków trwałych po raz pierwszy oraz został uznany za używany lub ulepszony środek trwały, to wtedy można stosować amortyzację ze stawką indywidualną. Minimalny okres używania tej metody wynosi 30 miesięcy. 

Kiedy warto robić odpisy amortyzacyjne samochodu ciężarowego?

Amortyzacje samochodu ciężarowego warto robić aby zwiększyć koszty uzyskania przychodu. Pozwoli to na obniżenie dochodu firmy i zapłaty niż tego podatku dochodowego. 

Dla podatników, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą i w początkowych latach wykazują straty, korzystanie z amortyzacji pozwala przerzucić koszty działalności na lata następne, kiedy zaczną się zyski w firmie.

Amortyzacje samochodu ciężarowego w ramach środków trwałych firmy można zacząć od miesiąca jego wpisania do ewidencji i rozpoczęcia użytkowania. Pomaga to w optymalizacji opłat skarbowych a także pozwala zrekompensować poniesione wydatki.

Tak więc dokonywanie odpisów amortyzacyjnych pomaga w rozwoju firmy i zachęca do inwestowania w coraz to nowe aktywa.