Nawigacja i planowanie tras na motor - podstawowe zasady

Nawigacja i planowanie tras na motor - podstawowe zasady

Każdy z nas marzy o wyprawach motocyklowych. Prawda jest jednak taka, że ich odpowiednie zaplanowanie jest niezwykle ważne. Oczywiście spontaniczna wyprawa ma swoje zalety, gdyż pozwala nam ona jechać właśnie tam, gdzie poniosą nas oczy. W rzeczywistości takie działanie sprawia, że w czasie podróży przegapiamy wiele pięknych tras, interesujących atrakcji, czy też unikalnych miejsc. Wszystko to jesteśmy w stanie bardzo łatwo znaleźć tylko i wyłącznie za sprawą niedużego researchu, jaki przeprowadzimy przed wyjazdem. Co warto wiedzieć na ten temat?

Planowanie trasy, czyli ścieżki GPS

Jednym z najprostszych sposobów, który pozwala nam wytyczyć trasę jest aplikacja Google Maps. Znajdziemy w niej naprawdę bogatą bazę danych tak zwanych POI, czyli istotnych miejsc. Zawarte są w niej wszelkie parki narodowe, atrakcyjne turystyczne oraz formy przyrodnicze, a także wiele więcej. Wadą tego rozwiązania jest jednak ograniczenie liczby pośrednich punktów naszej trasy. W przypadku Google Maps nie może być ich więcej niż 8, co może być niemałym problemem. Jeśli jednak podzielimy naszą całą podróż na dzienne etapy, będziemy w stanie swobodnie korzystać z tej propozycji.

Innym rozwiązaniem może być darmowa aplikacja o nazwie GPSies. W tym wypadku wyznaczamy trasę za sprawą klikania w kolejne punkty, co jest niezwykle wygodne. Na tym jednak nie koniec, mamy również możliwość swobodnie edytować każdy przystanek, a także zapisać całą trasą w formacie gpx, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z niej w urządzeniu nawigacyjnym, które możemy zakupić w sklepie motocyklowym ATM-Motocykle.pl.



Z czym warto się zapoznać w czasie podróży motocyklem?

Lokalne przepisy oraz zwyczaje to jedne z podstawowych atrakcji, na które warto zwrócić uwagę w czasie podróży motocyklem. W szczególności, jeśli wybieramy się w podróż, która wybiega poza europejskie kręgi kulturowe, należy zaprzyjaźnić się z takimi propozycjami. Nieraz zdarzy się tak, że nasze codzienne zachowania w innej kulturze będą po prostu niedopuszczalne i na odwrót. Świetnym tego przykładem jest słoneczna Albania, której mieszkańcy są osobami bardzo zamkniętymi. W związku z tym ich dociekanie ich życia osobistego, czy prywatnych spraw może bardzo szybko skończyć się niepotrzebną kłótnią. Niezwykle interesującym krajem jest również Iran. Spotkamy się w nim z zasadą odwrotnego targowania. Kiedy będziemy chcieli coś kupić, sprzedawca usilnie będzie próbował oddać nam to za darmo, gdyż jesteśmy jego gośćmi. Oczywiste jest to, że należy namawiać go do wzięcia zapłaty aż do skutku. 

Noclegi w czasie podróży motocyklem - co warto wiedzieć?

Obecnie, kiedy mamy do dyspozycji takie serwisy jak Booking czy Airbnb nie ma sensu rezerwować noclegu zbyt wcześnie. Nigdy nie wiemy, czy nasza trasa nie ulegnie zmianie, dlatego warto z tym czekać do ostatniej chwili. Jeśli jednak mamy problem, warto pytać ludzi. Spora część z nich chętnie pomoże podróżnikowi, a wskazane przez nich miejsce nieraz będzie lepsze niż propozycja znaleziona w Internecie. Musimy również wspomnieć o noclegu pod namiotem. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają ograniczony budżet. W krajach takich jak Finlandia, Norwegia, czy też Szwecja możemy rozbić namiot, gdzie nam się żywnie podoba. Na pozostałych terenach jednak będziemy zmuszeni wynająć miejsce na polu kempingowym.