O czym należy pamiętać kupując rower górski?

O czym należy pamiętać kupując rower górski?

Pierwszy rower górski powstał w latach 80. XX wieku i do dzisiejszego dnia stanowi obiekt pożądania wielu osób, niezależnie od wieku czy płci. Czym warto kierować się, wybierając rower górski? Czy górskie rowery Kross będą się sprawdzały także w jeździe po mieście?

O czym należy pamiętać wybierając rower górski?

Wiele osób błędnie zakłada, że rowery górskie to rowery uniwersalne. Co prawda można poruszać się na nich w mieście, jednak warto liczyć się z tym, że nie będzie to w większości przyjemna i komfortowa jazda. Wszystko dlatego, że są to rowery, które najlepiej sprawdzają się w trudnych, górskich i dość wymagających terenowo warunkach. Są niezastąpione przy jeździe po nieutwardzonych ścieżkach, o co w samym sercu miasta będzie trudno.

Decydując się na zakup roweru górskiego, warto pamiętać o kilku dość istotnych kwestiach. Jedną z nich jest podział jednośladów na wersje damskie oraz męskie. Wizualnie oba typy są do siebie dość podobne, jednak łatwo można zauważyć także dość znaczące różnice, przede wszystkim w obrębie ich geometrii. Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem roweru, jest rozmiar ramy, który musi być odpowiednio dopasowany względem wzrostu użytkownika. Jak można zrobić to najprościej? Przede wszystkim należy wykonać pomiar długości nogi - od krocza do ziemi. Uzyskaną w ten sposób wartość należy pomnożyć przez 0,57 (lub podzielić przez 0,226, jeżeli otrzymany wynik ma być wyrażony w calach, a nie w centymetrach). Wykonanie takiego pomiaru będzie niezwykle pomocne nie tylko przy doborze właściwej ramy zapewniającej komfort jazdy, ale i przy wyborze wielkości kół do roweru.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Wybierając rower górski, nie należy zapominać również o obowiązkowym jego wyposażeniu, które jest ściśle określone przepisami. Brak jakiegokolwiek elementu może wiązać się z nałożeniem na rowerzystę mandatu. Jednym z elementów obowiązkowych dla każdego roweru, nie tylko tego górskiego jest oświetlenie, szczególnie w czasie jazdy po zmroku czy w warunkach ograniczonej widoczności. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dobre i prawidłowo rozmieszczone oświetlenie sprawia, że rowerzysta jest lepiej widoczny na drodze, a ryzyko wypadku z jego udziałem znacznie mniejsze.



Kask rowerowy to element, budzący wiele wątpliwości. Czy jest obowiązkowy, czy można sobie odpuścić jego użytkowanie? Teoretycznie nie ma nakazu jazdy w kasku rowerowym, jednak poruszając się rowerem górskim po trudnych terenach, warto mieć go na sobie. Dobrze dobrany, dobrej jakości kask nie tylko będzie chronił głowę (a tym samym często także i życie), ale również będzie wygodny i zapewni komfortową jazdę w każdych warunkach. Więcej o zasadach bezpiecznej jazdy dowiesz się tutaj.

Jazda górskim rowerem w trudnych warunkach wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego też do roweru warto dobrać także odpowiednie błotniki. Nowoczesne błotniki są lekkie i proste w montażu, dobrze dopasowują się do roweru, zwiększając komfort i bezpieczeństwo jazdy nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. W przypadku rowerów górskich niezbędne jest posiadanie przynajmniej przedniego błotnika, stanowiącego barierę pomiędzy rowerzystą a piachem, błotem czy ostrymi kamieniami, które mogą wydobywać się spod kół roweru w czasie jazdy.



Choć najważniejszy jest przedni błotnik, można zdecydować się również na jego montaż w tylnej części roweru. Na to decydują się najczęściej osoby, które muszą nieco 'złagodzić' jazdę ze względów zdrowotnych. Takie rozwiązanie dodatkowo będzie dobrze chronić przed zmoczeniem pleców. To w połączeniu z niskimi temperaturami pomoże zmniejszyć ryzyko przeziębienia w czasie jazdy rowerem w chłodne dni. Dodatkowe informacje na temat błotników otrzymasz na https://miastorowerow.pl/blog/blotniki-rowerowe/.