Okulary rowerowe: czy warto ich używać?

Okulary rowerowe: czy warto ich używać?

Jesteś miłośnikiem kolarstwa? Najprawdopodobniej zastanawiałeś się nad wieloma rozwiązaniami, które podniosłyby poziom Twojego bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy rowerem. Żelowe siodełka, światła i elementy odblaskowe, kask – ten osprzęt rowerowy jest bardzo ważny, nie zapominaj jednak o ochronie wzroku. Jazda pod słońce może być nie tylko nie przyjemna, ale również niebezpieczna, gdy oślepi Cię światło. Może czas zainwestować w okulary rowerowe? W tym artykule poznasz odpowiedź!

Okulary rowerowe a promieniowanie UV

Okulary rowerowe to ochrona jednego z najwrażliwszych narządów w ludzkim organizmie – narządu wzroku. Zanim jednak poznasz odpowiedź, w jaki sposób i przed czym chronią, wiedz jedno – nawet wysokiej klasy okulary nie będą Ci służyć odpowiednio, jeśli nie będą wygodne. Warto więc, abyś dokładnie obejrzał dany model, założył go i upewnił się, że nie ociera uszu, nie jest zbyt mały, nie uciska nosa i dobrze chroni Twój wzrok przed promieniami słonecznymi.

I to właśnie przed promieniowaniem ultrafioletowym chronią okulary na rower. Promieniowanie UV jest szkodliwe dla ludzkich oczu, zwłaszcza wtedy, gdy jest bezpośrednio skierowane w źrenice. Okulary rowerowe fotochromowe osłaniają wzrok przed promieniami UV i światłem niebieskim. Ich mechanizm działania jest stosunkowo prosty – w soczewkach znajdują się pigmenty fotochromowe, które pod wpływem światła o określonej intensywności zmieniają swoje położenie. Ta zmiana objawia się przyciemnieniem soczewek wtedy, gdy pada na nie mocne światło. Gdy przestaje świecić lub zmniejsza intensywność, soczewki stają się nieco mniej przyciemnione.

Wygoda tego rozwiązania polega na tym, że gdy zrobi się ciemniej na trasie, nie trzeba myśleć o zdejmowaniu okularów – okulary fotochromowe na rower same dostosują się do warunków zewnętrznych i nie będą utrudniać jazdy.

Okulary na rower

Okulary rowerowe a ochrona przed ciałami obcymi

Okulary rowerowe chronią także przed owadami, piaskiem czy małymi kamyczkami lub gałązkami, słowem – przed tym, co może dostać się do oka. Szybka jazda w miejscu, w którym w powietrzu latają owady, może skończyć się nieprzyjemnym spotkaniem z insektem. Jeśli wpadnie do oka, najprawdopodobniej będziesz musiał się zatrzymać, aby go wyjąć. To zabiera czas, a podczas wyścigów kolarz nie może pozwolić sobie na postoje.

Jeździsz szutrowymi drogami? Zapewne nie raz przejeżdżał obok Ciebie rozpędzony samochód, a za nim unosiła się chmura pyłu. Okulary stanowią barierę dla ziarenek piasku, które mogą dostać się do oczu. Chronią także przed nagłym uderzeniem gałęzi czy większymi kamyczkami.

Dla osób, które chcą w pełni chronić swoje oczy przed tym, co może być dla nich niebezpieczne, stworzone są gogle rowerowe. Ściśle przylegają do twarzy i uniemożliwiają dostanie się do wewnątrz nie tylko pyłu czy insektów, ale również wody i błota. Błoto podczas jazdy w trudnym terenie potrafi być prawdziwym utrapieniem dla oczu kolarza, który nie zdecydował się na gogle na rower.

Inwestycja w okulary rowerowe bądź gogle jest inwestycją w Twój komfort podczas jazdy, bezpieczeństwo i efektywność w trakcie treningów czy zawodów. Warto więc, abyś rozważył ich zakup – tego typu akcesoria będą barierą ochronną na trasie bez względu na warunki. Pamiętaj jednak, aby wystrzegać się podejrzanie tanich modeli, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Wybieraj solidne, uznane marki, dopasuj okulary rozmiarowo, kolorystycznie, a najprawdopodobniej przekonasz się, że była to trafiona inwestycja!