Oznaczenia oleju silnikowego - jaki olej do silnika wybrać?

Oznaczenia oleju silnikowego - jaki olej do silnika wybrać?

Jeśli potrzebujecie wybrać odpowiedni olej do silnika swojego samochodu i nie jesteście pewni co oznaczają wszystkie te oznaczenia na bańkach z olejem ten tekst jest właśnie dla Was. W jednym miejscu wyjaśniamy co oznaczają poszczególne oznaczenia oraz podpowiadamy jak dobrać najlepszy olej silnikowy do danego auta oraz na daną porę roku. Jest to kompendium wiedzy potrzebne zawsze wtedy gdy potrzebujecie wymienić olej w waszym samochodzie.

Jaki olej do diesla, jaki do silnika benzynowego
Zanim odpowiemy na to pytanie zacząć musimy od omówienia oznaczeń, które znajdują się na opakowaniach olejów. Przede wszystkim należy podzielić oleje na ich typy. Wyróżniamy 3 typy olejów: mineralny, syntetyczny, półsyntetyczne, które powstają w wyniku zmieszania dwóch pierwszych typów. Oleje mineralne powstają za pomocą przeróbki ropy w procesie destylacji. Oleje syntetyczne powstają natomiast w procesie syntezy chemicznej ropy. Zadaniem oleju silnikowego jest jak największe zmniejszenie tarcia w silniku pomiędzy elementami jego konstrukcji co znacząco wpływa na żywotność poszczególnych elementów, schładzanie pojedynczych elementów układu, uszczelnienie miejsca pomiędzy tłokiem, pierścieniami, a tuleją cylindrową, usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń, ochrona przed korozją oraz zmniejszenie ilości drgań. Wybierając olej do silnika diesla powinnyśmy szukać takiego z oznaczeniem „Diesel” lub literą C wg. klasyfikacji API (np. CJ). Do silników benzynowych oleje oznaczane będą literą S (np. SM).

Klasyfikacja olejów wg SAE
Jest to klasyfikacja, która jest chyba najbardziej widoczna na sprzedawanych olejach. Składa się ona z litery W oraz poprzedzających i następujących po niej liczb. Np. 10W40. Pierwsza liczba - przed literą W oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze. Zatem oleje typu 5W 10W będą zapewniać naszym silnikom odpowiednie smarowanie w niskich temperaturach. Drugą liczbą - występującą po literze W oznaczamy lepkość oleju w wysokich temperaturach. Zasada jest tutaj prosta - im wyższa jest ta liczba tym olej zachowuje swoje właściwości w wyższych temperaturach.

Jak dobrać olej silnikowy
Aby poprawnie dobrać olej silnikowy do naszego auta musimy przede wszystkim sięgnąć do instrukcji obsługi samochodu. Producenci zalecają różne typy olejów i warto wziąć to pow uwagę. Kolejną kwestią będzie fakt czy auto jest nowe czy używane, ile ma przejechanych kilometrów oraz czy wiemy jaki olej silnikowy wlany był wcześniej. Jest to ważne gdyż wlanie nieodpowiedniego oleju może doprowadzić do rozszczelnienia instalacji i awarii silnika. W nowych autach zazwyczaj stosuje się oleje syntetyczne, które dzięki obróbce chemicznej mają lepsze właściwości niż oleje mineralne. Jednak to oleje mineralne i półsyntetyczne lepiej nadają się do aut już wyeksploatowanych, których elementy konstrukcyjne silnika są już nieco zużyte. Zapewniają one bowiem większą gęstość oleju i uszczelniają cały układ. Aby odpowiednio dobrać olej do swojego modelu samochodu możemy skorzystać z 3 wyjść. Pierwszym z nich jest sprawdzenie jaki olej wlany był poprzednio i wlanie takiego samego. Informacje na ten temat znajdziemy w książce serwisowej lub też na zawieszce, która powinna znajdować się pod maską. Tam zazwyczaj mechanicy umieszczają informację na temat wymienianego oleju. Drugim ze sposobów jest sprawdzenie katalogów producentów odnośnie tego jakie olej zalecany jest do naszego auta. Jest to dobry sposób jeśli auto użytkowaliśmy tylko my ale nie pamiętamy jaki olej wlewany był do silnika. Mamy wtedy pewność, że wymiana oleju będzie zgodna z zaleceniami producenta. Jeśli nie mamy instrukcji obsługi pozostaje nam 3 sposób. Wizyta w serwisie i zdanie się na specjalistów. Pomogą oni dobrać nam olej do naszego samochodu i następnie umieszczą informacje na temat wymiany w naszym aucie pod maską tak abyśmy przy następnej wizycie wiedzieli jaki olej wybrać.


Tagi: jak sprawdzic jaki olej w silniku,

Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin