Oznaczenia oleju silnikowego - jaki olej do silnika wybrać?

Oznaczenia oleju silnikowego - jaki olej do silnika wybrać?

Jeśli potrzebujecie wybrać odpowiedni olej do silnika swojego samochodu i nie jesteście pewni co oznaczają wszystkie te oznaczenia na bańkach z olejem ten tekst jest właśnie dla Was. W jednym miejscu wyjaśniamy co oznaczają poszczególne oznaczenia oraz podpowiadamy jak dobrać najlepszy olej silnikowy do danego auta oraz na daną porę roku. Jest to kompendium wiedzy potrzebne zawsze wtedy gdy potrzebujecie wymienić olej w waszym samochodzie.

Jaki olej do diesla, jaki do silnika benzynowego
Zanim odpowiemy na to pytanie zacząć musimy od omówienia oznaczeń, które znajdują się na opakowaniach olejów. Przede wszystkim należy podzielić oleje na ich typy. Wyróżniamy 3 typy olejów: mineralny, syntetyczny, półsyntetyczne, które powstają w wyniku zmieszania dwóch pierwszych typów. Oleje mineralne powstają za pomocą przeróbki ropy w procesie destylacji. Oleje syntetyczne powstają natomiast w procesie syntezy chemicznej ropy. Zadaniem oleju silnikowego jest jak największe zmniejszenie tarcia w silniku pomiędzy elementami jego konstrukcji co znacząco wpływa na żywotność poszczególnych elementów, schładzanie pojedynczych elementów układu, uszczelnienie miejsca pomiędzy tłokiem, pierścieniami, a tuleją cylindrową, usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń, ochrona przed korozją oraz zmniejszenie ilości drgań. Wybierając olej do silnika diesla powinnyśmy szukać takiego z oznaczeniem „Diesel” lub literą C wg. klasyfikacji API (np. CJ). Do silników benzynowych oleje oznaczane będą literą S (np. SM).

Klasyfikacja olejów wg SAE
Jest to klasyfikacja, która jest chyba najbardziej widoczna na sprzedawanych olejach. Składa się ona z litery W oraz poprzedzających i następujących po niej liczb. Np. 10W40. Pierwsza liczba - przed literą W oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze. Zatem oleje typu 5W 10W będą zapewniać naszym silnikom odpowiednie smarowanie w niskich temperaturach. Drugą liczbą - występującą po literze W oznaczamy lepkość oleju w wysokich temperaturach. Zasada jest tutaj prosta - im wyższa jest ta liczba tym olej zachowuje swoje właściwości w wyższych temperaturach.

Jak dobrać olej silnikowy
Aby poprawnie dobrać olej silnikowy do naszego auta musimy przede wszystkim sięgnąć do instrukcji obsługi samochodu. Producenci zalecają różne typy olejów i warto wziąć to pow uwagę. Kolejną kwestią będzie fakt czy auto jest nowe czy używane, ile ma przejechanych kilometrów oraz czy wiemy jaki olej silnikowy wlany był wcześniej. Jest to ważne gdyż wlanie nieodpowiedniego oleju może doprowadzić do rozszczelnienia instalacji i awarii silnika. W nowych autach zazwyczaj stosuje się oleje syntetyczne, które dzięki obróbce chemicznej mają lepsze właściwości niż oleje mineralne. Jednak to oleje mineralne i półsyntetyczne lepiej nadają się do aut już wyeksploatowanych, których elementy konstrukcyjne silnika są już nieco zużyte. Zapewniają one bowiem większą gęstość oleju i uszczelniają cały układ. Aby odpowiednio dobrać olej do swojego modelu samochodu możemy skorzystać z 3 wyjść. Pierwszym z nich jest sprawdzenie jaki olej wlany był poprzednio i wlanie takiego samego. Informacje na ten temat znajdziemy w książce serwisowej lub też na zawieszce, która powinna znajdować się pod maską. Tam zazwyczaj mechanicy umieszczają informację na temat wymienianego oleju. Drugim ze sposobów jest sprawdzenie katalogów producentów odnośnie tego jakie olej zalecany jest do naszego auta. Jest to dobry sposób jeśli auto użytkowaliśmy tylko my ale nie pamiętamy jaki olej wlewany był do silnika. Mamy wtedy pewność, że wymiana oleju będzie zgodna z zaleceniami producenta. Jeśli nie mamy instrukcji obsługi pozostaje nam 3 sposób. Wizyta w serwisie i zdanie się na specjalistów. Pomogą oni dobrać nam olej do naszego samochodu i następnie umieszczą informacje na temat wymiany w naszym aucie pod maską tak abyśmy przy następnej wizycie wiedzieli jaki olej wybrać.


Tagi: jak sprawdzic jaki olej do silnika, jak sprawdzic jaki olej do silnika, jak sprawdzic jaki olej do silnika, jak sprawdzić jaki olej jest w silniku, jak sprawdzić jaki olej jest w silniku, jak sprawdzić jaki olej jest w silniku, jaki olej do volvo s40 1.8 benzyna, jaki olej do volvo s40 1.8 benzyna, jaki olej do volvo s40 1.8 benzyna,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty