Oznaczenia oleju silnikowego - jaki olej do silnika wybrać?

Oznaczenia oleju silnikowego - jaki olej do silnika wybrać?

Jeśli potrzebujecie wybrać odpowiedni olej do silnika swojego samochodu i nie jesteście pewni co oznaczają wszystkie te oznaczenia na bańkach z olejem ten tekst jest właśnie dla Was. W jednym miejscu wyjaśniamy co oznaczają poszczególne oznaczenia oraz podpowiadamy jak dobrać najlepszy olej silnikowy do danego auta oraz na daną porę roku. Jest to kompendium wiedzy potrzebne zawsze wtedy gdy potrzebujecie wymienić olej w waszym samochodzie.

Jaki olej do diesla, jaki do silnika benzynowego
Zanim odpowiemy na to pytanie zacząć musimy od omówienia oznaczeń, które znajdują się na opakowaniach olejów. Przede wszystkim należy podzielić oleje na ich typy. Wyróżniamy 3 typy olejów: mineralny, syntetyczny, półsyntetyczne, które powstają w wyniku zmieszania dwóch pierwszych typów. Oleje mineralne powstają za pomocą przeróbki ropy w procesie destylacji. Oleje syntetyczne powstają natomiast w procesie syntezy chemicznej ropy. Zadaniem oleju silnikowego jest jak największe zmniejszenie tarcia w silniku pomiędzy elementami jego konstrukcji co znacząco wpływa na żywotność poszczególnych elementów, schładzanie pojedynczych elementów układu, uszczelnienie miejsca pomiędzy tłokiem, pierścieniami, a tuleją cylindrową, usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń, ochrona przed korozją oraz zmniejszenie ilości drgań. Wybierając olej do silnika diesla powinnyśmy szukać takiego z oznaczeniem „Diesel” lub literą C wg. klasyfikacji API (np. CJ). Do silników benzynowych oleje oznaczane będą literą S (np. SM).

Klasyfikacja olejów wg SAE
Jest to klasyfikacja, która jest chyba najbardziej widoczna na sprzedawanych olejach. Składa się ona z litery W oraz poprzedzających i następujących po niej liczb. Np. 10W40. Pierwsza liczba - przed literą W oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze. Zatem oleje typu 5W 10W będą zapewniać naszym silnikom odpowiednie smarowanie w niskich temperaturach. Drugą liczbą - występującą po literze W oznaczamy lepkość oleju w wysokich temperaturach. Zasada jest tutaj prosta - im wyższa jest ta liczba tym olej zachowuje swoje właściwości w wyższych temperaturach.

Jak dobrać olej silnikowy
Aby poprawnie dobrać olej silnikowy do naszego auta musimy przede wszystkim sięgnąć do instrukcji obsługi samochodu. Producenci zalecają różne typy olejów i warto wziąć to pow uwagę. Kolejną kwestią będzie fakt czy auto jest nowe czy używane, ile ma przejechanych kilometrów oraz czy wiemy jaki olej silnikowy wlany był wcześniej. Jest to ważne gdyż wlanie nieodpowiedniego oleju może doprowadzić do rozszczelnienia instalacji i awarii silnika. W nowych autach zazwyczaj stosuje się oleje syntetyczne, które dzięki obróbce chemicznej mają lepsze właściwości niż oleje mineralne. Jednak to oleje mineralne i półsyntetyczne lepiej nadają się do aut już wyeksploatowanych, których elementy konstrukcyjne silnika są już nieco zużyte. Zapewniają one bowiem większą gęstość oleju i uszczelniają cały układ. Aby odpowiednio dobrać olej do swojego modelu samochodu możemy skorzystać z 3 wyjść. Pierwszym z nich jest sprawdzenie jaki olej wlany był poprzednio i wlanie takiego samego. Informacje na ten temat znajdziemy w książce serwisowej lub też na zawieszce, która powinna znajdować się pod maską. Tam zazwyczaj mechanicy umieszczają informację na temat wymienianego oleju. Drugim ze sposobów jest sprawdzenie katalogów producentów odnośnie tego jakie olej zalecany jest do naszego auta. Jest to dobry sposób jeśli auto użytkowaliśmy tylko my ale nie pamiętamy jaki olej wlewany był do silnika. Mamy wtedy pewność, że wymiana oleju będzie zgodna z zaleceniami producenta. Jeśli nie mamy instrukcji obsługi pozostaje nam 3 sposób. Wizyta w serwisie i zdanie się na specjalistów. Pomogą oni dobrać nam olej do naszego samochodu i następnie umieszczą informacje na temat wymiany w naszym aucie pod maską tak abyśmy przy następnej wizycie wiedzieli jaki olej wybrać.


Tagi: jak sprawdzić jaki olej do silnika, gdzie sprawdzić jaki olej do samochodu, jak sprawdzić jaki olej jest w silniku, jak sprawdzic jaki olej do auta, gdzie sprawdzic jaki olej do silnika, jak sprawdzic jaki olej jest w samochodzie, jak sprawdzić jaki olej do samochodu,

Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega