Przewóz auta na lawecie - warto się przygotować

Przewóz auta na lawecie - warto się przygotować

Awarie samochodów zaskakują wielu kierowców każdego dnia. Nie zawsze da się ich uniknąć – dbanie o pojazd to nie wszystko. Zdarzenia losowe związane z poruszaniem się po drogach mogą skutecznie przyczynić się do powstania problemów mechanicznych, z jakimi samodzielne poradzenie sobie jest niemożliwe. Dlatego lepiej przygotować się na sytuację, w której będziemy musieli skorzystać z pomocy drogowej. Jedną z usług w jej zakresie jest transportowanie uszkodzonych aut na lawecie. Warto więc wiedzieć, jak odbywa się załadunek oraz związane z przewozem dalsze czynności, a także co możemy zrobić, kiedy pojazd znajduje się w warsztacie lub właśnie z niego wyjechał.

Zanim wezwiesz pomoc

Wyjeżdżając do pracy lub na urlop nie chcemy myśleć o tym, że może przydarzyć nam się wypadek lub nasz samochód nagle przestanie działać. Jednak takie sytuacje zdarzają się codziennie, dlatego też każdy kierowca powinien być na nie przygotowany. Znacząco ułatwi to podejmowanie decyzji w kryzysowej sytuacji, a właściwe postępowanie może też przyspieszyć uzyskanie pomocy. Jeśli posiadamy odpowiednio dobrany pakiet ubezpieczenia, wystarczy wykonanie jednego telefonu, aby laweta została wysłana na miejsce. Kontaktując się bezpośrednio z ubezpieczalnią lub firmą świadczącą usługi autopomocy, należy jednak wcześniej przyjrzeć się uszkodzeniom i innym skutkom awarii. Każdy szczegół jest istotny, ponieważ może zaważyć na sposobie, w jaki transportowane będzie auto.

Rozmawiając z przedstawicielem firmy zajmującej się pomocą drogową, należy podać nie tylko naszą lokalizację, rodzaj problemu i to, jakim samochodem się poruszamy. Odpowiadając na pytania, warto pamiętać o poinformowaniu o wszelkich uszkodzeniach dotyczących układu hamulcowego, sterowania, a także ewentualnych wycieków płynów lub elementów oderwanych od bryły pojazdu. Dzięki temu firma będzie w stanie dostosować sposób przewozu oraz urządzenia załadunkowe do sytuacji. Zwłaszcza w przypadku rozbitych aut, przydać mogą się dodatkowe podnośniki i zabezpieczenia.

Transport pojazdu do warsztatu

Po zgłoszeniu zdarzenia następuje okres oczekiwania na pomoc. W zależności od lokalizacji może on trwać od kilkudziesięciu minut do ponad godziny. Do tego korzystanie z usług świadczonych pojazdami specjalistycznymi wiąże się z opłatami za kilometr, w tym również dojazdu oraz powrotu do firmy po przetransportowaniu auta. W przypadku, kiedy koszt ten pokrywa ubezpieczyciel, nie ma więc znaczenia czy np. zamieszkując Szczecin do awarii doszło w centrum miasta, czy 100 km poza nim. Jednak jeśli płacimy z własnej kieszeni, dobrze jest rozejrzeć się za autopomocą w pobliżu i sprawdzić cennik. Warto przy tym zauważyć, że najtańsza laweta może okazać się równie dobra, co ta o wiele droższa. Duża konkurencja na rynku i zapotrzebowanie na usługi pozwala wybierać te najlepiej odpowiadające naszym wymaganiom. 

Kiedy przedstawiciel firmy dotrze na miejsce, trzeba będzie załadować pojazd na ramę transportową. Za czynność tę odpowiada kierowca lawety. Przy pomocy wyciągarki umieści on samochód na swoim pojeździe, a następnie pasami transportowymi zabezpieczy go w kilku punktach, aby ten nie mógł zsunąć się w trakcie jazdy. Po upewnieniu się, że ładunek nie stanowi zagrożenia i jest w pełni stabilny, przewozi się go do wybranego warsztatu. Na miejscu pasy są ściągane, a auto powoli opuszczane wyciągarką, aby mechanicy mogli dokonać oględzin i przystąpić do napraw.

W trakcie i po naprawach

Kiedy nasz samochód znajduje się w warsztacie, możemy korzystać z pojazdu zastępczego (w zależności od pakietu ubezpieczenia, który wybraliśmy) lub znaleźć inny sposób na codzienne dojazdy. Warto co jakiś czas dzwonić do mechanika, aby upewnić się, że prace idą zgodnie z planem. Oczywiście w przypadku poważnych uszkodzeń, może się okazać, że naprawa nie będzie możliwa i znowu przydatna będzie laweta. Jej wynajem tym razem stanie się niezbędny do przewozu auta w celu zezłomowania. Także problemy dotyczące niektórych systemów mogą wymagać skorzystania z oferty mechanika specjalizującego się w tego rodzaju usterkach, a więc przetransportowania auta ponownie.

Zakończenie prac naprawczych wiąże się też często z koniecznością wykonania badania technicznego. Jest ono konieczne na żądanie policji, która na miejscu awarii lub stłuczki stwierdzi, że uniemożliwia ona dalsze bezpieczne poruszanie się samochodem. Dopiero po przejściu przeglądu kierowca odzyskuje możliwość użytkowania pojazdu. Czasami trzeba też będzie udać się do lakiernika, aby usunąć widoczne ślady po zdarzeniu na karoserii. W zależności od sytuacji jest to jednak rozwiązanie opcjonalne.

Usterka lub stłuczka może spotkać każdego kierowcę. Dlatego informacje o tym co zrobić, kiedy już się wydarzy, okażą się pomocne, by opanować nerwy i szybko uzyskać pomoc. Jedną z możliwości, na jaką trzeba się przygotować, jest konieczność wezwania lawety, a także dalsze czynności związane z transportem pojazdu przy jej użyciu. Odpowiedni wybór usługodawcy nie narazi nas przy tym na wysokie koszty, a także zapewni bezpieczeństwo w trakcie przewozu auta do wybranego warsztatu. Pełen zakres usług lawetowych można znaleźć na tej stronie.