Samochód na kredyt czy za gotówkę - co lepsze?

Samochód na kredyt czy za gotówkę - co lepsze?

Kilka dni temu wreszcie znalazłeś upragnione auto? Zastanawiasz się nad tym, jak sfinansować pojazd – kredytem czy gotówką? W artykule wskażemy wady i zalety każdej z opcji. Podpowiemy także, którą z nich warto wybrać.

Własny samochód zapewnia komfort, wygodę i możliwość przemieszczania się niezależnie od rozkładów jazdy publicznych środków transportu. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na kupno własnych czterech kółek. Jedną z najważniejszych decyzji, przed jaką stanie większość z nich będzie ta dotycząca sposobu finansowania. Samochód na kredyt czy za gotówkę – co lepsze?

Gotówka czy kredyt na samochód?

Gotówka czy kredyt, która forma finansowania auta okaże się lepszym wyborem? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy bowiem od potrzeb, trybu życia czy planów na przyszłość kierowcy. Duże znaczenie ma także sama wartość auta czy parametry kredytu. W kolejnych akapitach przyjrzymy się tym kwestiom nieco bliżej.

Sfinansowanie auta gotówką

Sfinansowanie auta gotówką wydaje się najprostszą i najlepszą formą realizacji transakcji. Taka teoria nie zawsze znajdzie jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wydanie wszystkich oszczędności na auto nie będzie bowiem rozsądnym pomysłem. Zwłaszcza jeśli masz rodzinę, zarabiasz nieregularnie lub Twoja płynność finansowa pozostawia wiele do życzenia. W takich okolicznościach posiadanie choćby niewielkiej poduszki pozwoli Ci zachować finansowe bezpieczeństwo, zabezpieczyć byt bliskich i uniknąć stresu towarzyszącego nieprzewidzianym wydatkom. Transakcja gotówkowa nie będzie także świetnym wyborem, jeśli… regularnie inwestujesz pieniądze, wiesz jak to robić, a z poczynionych inwestycji czerpiesz odczuwalne dla portfela zyski. W takich okolicznościach zdecydowanie lepszym wyborem niż wydawanie na auto kilkudziesięciu tysięcy złotych będzie sięgnięcie po tani kredyt gotówkowy i przeznaczenie gotówki na intratne projekty, które przyniosą finansowe profity.

Nowy samochód na raty

Kredyt samochodowy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą (np. z powodów wskazanych w poprzednim akapicie) lub nie mogą sfinansować pojazdu gotówką. Sięgając po kredyt, usiądziesz za kierownicą wymarzonego auta w ciągu zaledwie kilku dni, a spłatę rozłożysz na wygodne raty w formule:

  • tradycyjnej – miesięcznej – stałej lub malejącej,
  • raty balonowej (np. płatnej raz w roku),
  • mieszanej, łączącej tradycyjne miesięczne raty z formułą balonową.
To, ile pieniędzy będziesz mógł pożyczyć, zależy od wartości pojazdu oraz Twojej zdolności kredytowej. Jeśli ta jest wysoka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby bank pożyczył Ci nawet kilkaset tysięcy złotych.

Aby nowy samochód na raty nie obciążył Twojego portfela, warto poprzedzić jego wybór porównaniem dostępnych na rynku ofert. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Chcesz wziąć kredyt samochodowy? Sprawdź, jak wybrać najlepszy

Chcesz znaleźć kredyt samochodowy, który nie obciąży Twojego portfela i zapewni wygodną obsługę? Porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • cel finansowania. Wiele banków oferuje kredyty samochodowe przeznaczone na konkretne cele: kupno nowego auta (kredyt na nowy samochodów), kupno auta używanego (kredyt na samochód używany) czy zakup motocykla (kredyt na motocykl);
  • konstrukcje takich produktów są precyzyjnie dostosowane do specyfiki podmiotu finansowania. Jeszcze lepiej odpowiadają także na konkretne potrzeby kredytobiorców;
  • koszty. Jeśli chcesz ochronić swój portfel przed zbędnymi kosztami, zwróć uwagę na wartość RRSO. To właśnie RRSO (nie oprocentowanie) precyzyjnie zobrazuje, ile w skali roku zapłacisz za pożyczone pieniądze. Niższe RRSO to tańszy kredyt;
  • wymaganą wysokość wkładu własnego. Niektóre banki wymagają od kredytobiorców wniesienia wpłaty własnej, stanowiącej określony procent wartości auta. Chcesz rozpocząć użytkowanie wymarzonego pojazdu bez inwestycji? Znajdź bank, który udzieli kredytu be wpłaty własnej;
  • podejście do kwestii dochodów. Jeśli masz własną firmę, jesteś freelancerem lub zarabiasz za granicą, znajdź kredytodawcę z elastycznym podejściem do kwestii źródła dochodu. Czy wiesz, że sięgając po kredyt na samochód Santander Consumer Banku, będziesz miał możliwość łączenia dochodów wielu osób, również niespokrewnionych? To jednak nie wszystko. Bank akceptuje także różne źródła dochodu, także te z zagranicy.