Przyczepa kempingowa - wszystko, co trzeba wiedzieć

Przyczepa kempingowa - wszystko, co trzeba wiedzieć

Przyczepa kempingowa jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy podróżować we w miarę tani i spontaniczny sposób. Taki sposób spędzania wakacji czy innego czasu wolnego staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Rozważasz wypad z przyczepą kempingową? Poniżej znajdziesz garść informacji o tym wehikule oraz poruszaniu się nim po drogach zgodnie z przepisami.

Czym jest przyczepa kempingowa?

Przyczepy kempingowe to pojazdy drogowe, które nie mają własnego silnika. Są ciągnięte przez inny pojazd mechaniczny - zazwyczaj samochód. Przyczepy to pojazdy, które są przystosowane do zastępowania mieszkania przez długi czas.

Zalety przyczepy kempingowej

Przyczepy kempingowe pozwalają na swobodne, wygodne i niezależne podróżowanie. Nie musimy martwić się rezerwacją i ceną noclegu czy dojazdem na czas. Postój możemy zrobić w dowolnym, ale przeznaczonym do tego miejscu. Dodatkowo przyczepa pozwala na zmianę miejsca pobytu w każdej chwili.

Domki na kółkach służą głównie do spania podczas wakacji lub podróży. Na rynku dostępne są przyczepy, które mają nawet 4 miejsca do spania. W skład wyposażenia wchodzi także ogrzewanie (gazowe lub zimowe ALDE), toalety turystyczne, a także niewielkie aneksy kuchenne (na wyposażeniu może być lodówka, kuchenka, zlewozmywak, a nawet piekarnik). Przyczepy mają również pojemne pojemniki na czystą wodę i bojlery.

Nowe przyczepy kempingowe mają nowoczesny design, więc bez problemu znajdą Państwo coś w sam raz dla siebie.

Wnętrze przyczepy

Jakie prawo jazdy jest wymagane, by prowadzić przyczepę kempingową?

Do prowadzenia przyczepy kempingowej potrzebne są uprawnienia kategorii B, B+96 lub B+E. Wszystkie regulacje dotyczące uprawnień do ciągnięcia przyczep kempingowych znajdują się w „Prawie o ruchu drogowym” oraz „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów”. Jednakże podane informacje o uprawnieniach obowiązują w Polsce, przed wyruszeniem za granicę warto sprawdzić jakie przepisy mają zastosowanie w danym kraju.

Prawo jazdy kategorii B

Prawo jazdy kategorii B obowiązuje, jeżeli ciągniemy kempingowe przyczepy lekkie. Suma dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) obu pojazdów nie przekracza 3,5 tony. Jak dobrać odpowiednią przyczepę? W praktyce oznacza to, iż jeśli nasz samochód ma DMC 2100 kg, to musimy dobrać przyczepę kempingową nieprzekraczającą DMC 1400 kg.

Prawo jazdy B z kodem 96.

Jeżeli dopuszczalna masa całkowita (DMC) auta i przyczepy kempingowej nie przekracza 4250 kg - w tym przypadku potrzebne będzie zdobycie innego, dodatkowego uprawnienia rozszerzającego kategorię B o kod 96. Należy jednak pamiętać, że przyczepa nie może być cięższa niż samochód ją ciągnący. Prawo jazdy rozszerzone o kod 96 pozwoli na podróżowanie całą rodziną.

Prawo jazdy kategorii B+E

W przypadku DMC samochodu i przyczepy przekraczającej 4250 kg niezbędne będzie prawo jazdy B oraz odbycie dodatkowego kursu i zdanie egzaminu - uzyskamy w ten sposób prawo jazdy kategorii B+E. Dzięki temu będziemy mogli prowadzić samochód i przyczepę, których suma DMC przekracza nawet 7 ton. Jeżeli przyczepa kempingowa ma hamulec najazdowy, możemy prowadzić samochód o wadze 3,5 tony z przyczepą kempingową ważącą 2625 kg.

Hamulec najazdowy

Warto pamiętać, że jeżeli przyczepa nie ma hamulca najazdowego, jej DMC musi być równe lub niższe niż połowa masy własnej samochodu ciągnącego.

Jeśli jednak przyczepa ważąca ponad 750 kg, ma hamulec najazdowy, jej DMC nie może być większa niż masa samochodu holującego.

przyczepa kempingowa - widok z zewnątrz

O czym należy pamiętać podczas holowania przyczepy kempingowej?

Podczas ciągnięcia i korzystania z przyczepy należy uwzględnić kilka aspektów:

Prędkość samochodu

Prowadząc samochód ciągnący przyczepę kempingową, musimy zachować odpowiednią prędkość jazdy. Obowiązują takie same ograniczenia prędkości dla pojazdów ciągnących przyczepy kempingowe i dla pojazdów ciężarowych.

W terenie niezabudowanym na autostradzie i drodze ekspresowej obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h, a na drodze zwykłej 70 km/h. Natomiast w terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi 50 km/h przez całą dobę (znaki ograniczające prędkość do 60 km nie mają zastosowania do pojazdów z przyczepą kempingową), a w strefie zamieszkania 20 km/h.

Bezpieczeństwo

Przed jakimkolwiek dalszym wyjazdem należy najpierw sprawdzić pojazd: sprawdzić ciśnienie w oponach przyczepy, światła i jeżeli przyczepa jest szersza niż pojazd ją ciągnący, warto zamontować w samochodzie dodatkowe lusterka na wysięgnikach. Warto też skontrolować nacisk zaczepu holowniczego na hak.

Kluczowym aspektem jest odpowiednie, równomierne rozmieszczenie i zabezpieczenie bagażu w przyczepie. Unikajmy przeciążenia którejkolwiek strony pojazdu i załadujmy bagaż tak, aby się nie przesuwał. Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej zapakować ciężkie bagaże w schowkach podłogowych przyczepy. Należy także dokładnie zamknąć wszystkie okna, daszki i drzwi.

Bardzo ważne jest, aby podczas jazdy nikt nie przebywał w przyczepie.

Podczas prowadzenia pojazdu z przyczepą należy wziąć pod uwagę większe rozmiary i wagę całego zestawu, które w znacznym stopniu utrudniają nawet najprostsze manewry. Niezmiernie ważne jest dostosowanie sposobu jazdy do takich warunków.

Wynajem przyczep kempingowych

Wartym zapamiętania faktem jest to, że wcale nie trzeba kupować własnej przyczepy, żeby móc wybrać się na kemping - na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się ich wynajmem. Wynajęta przyczepa kempingowa to znacznie niższe koszty - przede wszystkim nie trzeba martwić się o jej konserwację czy miejsce do przechowywania podczas zimy. Usługi tego typu pozwalają cieszyć się dobrze wyposażoną przyczepą w naprawdę niskiej cenie.

Podsumowanie

Przyczepy kempingowe pozwalają na wyjazd w dowolnej chwili i na własnych warunkach. Jeśli wakacje w terenie to Twoje hobby, kampery będą idealnym rozwiązaniem. Wcale nie trzeba kupować własnej przyczepy, żeby móc korzystać z jej dobrodziejstw - na wakacyjny wyjazd w zupełności wystarczy ją wynająć. Będzie to znacznie mniejszy wydatek, a poza tym nie trzeba się będzie przejmować jej technicznymi aspektami - firmy wynajmujące przyczepy dbają o ich dobry stan techniczny i aktualne ubezpieczenie.