10 pytań o ubezpieczenie turystyczne, na które warto znać odpowiedź przed wyjazdem na wakacje!

10 pytań o ubezpieczenie turystyczne, na które warto znać odpowiedź przed wyjazdem na wakacje!

Planujesz wyjazd zagraniczny? Wiesz o ubezpieczeniu turystycznym tylko tyle, że trzeba je kupić, by nie płacić za leczenie w razie wypadku lub choroby za granicą? Dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące ubezpieczenia turystycznego, które pozwolą Ci wybrać najlepiej dopasowaną polisę do Twoich wakacyjnych potrzeb!

Bez względu na miejsce wyjazdu, czy będzie to Egipt, Grecja, Tajlandia czy Hiszpania – o tej ostatniej polecamy poradnik: https://mubi.pl/poradniki/hiszpania-przewodnik-dla-turystow/ – zawsze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego? Już podpowiadamy!

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie turystyczne?

Podczas wyjazdu za granicę mogą przydarzyć się różne nieprzewidziane zdarzenia. Skręcenie kostki podczas pieszej wędrówki, przypadkowe zbicie szyby w drzwiach hotelu czy kradzież bagażu to tylko przykłady. Na szczęście ubezpieczenie turystyczne obejmuje takie zdarzenia ochroną. W ramach polisy ubezpieczony otrzymuje:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • NNW,
  • assistance,
  • ubezpieczenie akcji ratowniczej.

Takie ochrony zawsze znajdują się w podstawowej wersji ubezpieczenia turystycznego.

Jakie rozszerzenia ochrony oferują ubezpieczyciele?

W ramach ubezpieczenia turystycznego można wykupić:

  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie uprawiania sportów wysokiego ryzyka,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego (czasami jest w ramach ochrony bagażu),
  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej.

Co to jest suma ubezpieczenia?

W ofercie ubezpieczenia turystycznego przy większości ochron znajduje się informacja o sumie ubezpieczenia, która na przykład dla kosztów leczenia wynosi 200 000 zł, a w przypadku NNW 20 000 zł. Co oznaczają te kwoty?

Suma ubezpieczenia określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dla ubezpieczonego oznacza ona maksymalną kwotę odszkodowania, jaką może otrzymać, gdy dojdzie do wypadku (zdarzenia) objętego ochroną. Pamiętajmy, że na przykład w ubezpieczeniu NNW za uszczerbek na zdrowiu wysokość odszkodowania wynosi zazwyczaj określony procent sumy ubezpieczenia – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Czy ubezpieczenie turystyczne chroni także w przypadku zachorowania na COVID-19?

Tak, po wybuchu pandemii COVID-19 w ofertach ubezpieczycieli pojawiła się taka ochrona. W ramach ubezpieczenia podróżny może liczyć na pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu powrotnego w razie zachorowania na COVID, izolacji i kwarantanny – ochrona w przypadku niektórych polis może być ograniczona do jednego czy dwóch wymienionych zdarzeń.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy na wyjazd za granicę?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który potwierdza posiadanie takiego ubezpieczenia w swoim kraju. Dzięki temu podróżny może skorzystać z opieki zdrowotnej w publicznych placówkach w krajach UE i EFTA.

EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, ponieważ pozwala na skorzystanie z placówek medycznych na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Jeśli w nim niektóre świadczenia medyczne są płatne, turysta również musi za nie zapłacić. W przypadku ubezpieczenia turystycznego koszty pokryje ubezpieczyciel.

Czy ubezpieczenie turystyczne można kupić tylko przed wyjazdem?

Nie. Ubezpieczenie turystyczne można kupić także już po wyjeździe z kraju. Należy jednak pamiętać o karencji, czyli okresie, w którym ubezpieczenie jeszcze nie działa, choć zostało wykupione. Gdy w tym czasie dojdzie do wypadku objętego ochroną, to ubezpieczyciel nie odpowie za nie finansowo.

Czy za jednym razem można ubezpieczyć kilka wyjazdów w jednym roku?

Tak. Ubezpieczyciele oferują roczne ubezpieczenie dla osób, które bardzo często podróżują, a do tego ich celem wyjazdów są różne kraje. Ubezpieczenia takie mają różne warunki, na przykład ubezpieczyciel obejmuje ochroną określoną liczbę wyjazdów w roku czy tylko takie podróże, które trwają określoną liczbę dni. Przed wyborem takiego ubezpieczenia warto zapoznać się z jego warunkami.

Od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego?

Koszt ubezpieczenia zależy od długości wyjazdu, liczby ubezpieczonych osób czy od miejsca podróży. Istotny wpływ na cenę mają także wysokości sum ubezpieczenia oraz dodatkowe ochrony wybrane przez turystę.

Czy w ubezpieczeniu turystycznym obowiązują limity i ograniczenia odpowiedzialności?

Tak. Limit odpowiedzialności pojawia się choćby w przypadku zabiegów stomatologicznym. Ubezpieczyciel zapłaci za takie leczenie do określonej kwoty – np. 1500 zł. To samo dotyczy utraty bagażu czy odwołanego lotu. Inną kwestią są limity w NNW, które są szczegółowo rozpisane w tabeli – konkretny uszczerbek na zdrowiu ma przypisany procent sumy ubezpieczenia.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Wygodnie i szybko znajdziesz różne ubezpieczenia turystyczne na Mubi. Dzięki kalkulatorowi w kilka chwil otrzymasz różne warianty ubezpieczenia od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W opisie znajdziesz dokładne warunki ochrony. Polisę na podróż za granicę kupisz bez wychodzenia z domu o każdej porze.Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega