Spedycja - czym jest?

Spedycja - czym jest?

Spedycja to słowo, które często pojawia się w kontekście przedsiębiorstw. Jest to pewien rodzaj działalności, który polega przede wszystkim na organizowaniu przewozów towarów. Taka działalność powstała przede wszystkim z powodów handlowych, a także czynnościowych.

Co to spedycja?

Spedycja to jeden z elementów nieco szerszej branży TSL. Skrót ten oznacza trzy rodzaje działalności, czyli transport spedycję oraz logistykę. Spedycja zajmuje się organizacją przewozu towarów. Tej nazwy można użyć do określenia każdej działalności gospodarczej, która zajmuje się organizowaniem przewozu wszelakich towarów na zlecenie klienta, którym może być zarówno osoba prawna, jak i fizyczna.

Inne pojęcie powiązane ze spedycją to spedytor. Jest nim osoba prawna fizyczna zajmująca się właśnie organizacją przewozu ładunków. Do jego obowiązków należy organizacja przewozu, a także zajmuje się wszelką dokumentacją wymaganą przy transporcie, którą można określić jako dokumenty spedycyjne.

Jak dzieli się spedycję?

Podział spedycji najczęściej wykonuje się dzieląc ją na spedycję, która jest usługą materialną, bądź świadczeniem nieodpłatnym. Spedycją jako usługą materialną zajmują się firmy chcące zarabiać na takim rodzaju działalności, a korzystać z niej może każdy uczestnik rynku. Ze spedycji jako świadczenia materialnego z kolei mogą de facto korzystać tylko jej bezpośredni wytwórca. Stanowi ona wtedy zaledwie element procesu gospodarczego, który obejmuje znacznie szerszy zakres działań.

W ramach spedycji wyróżnia się również spedycję właściwą, a także czynności dodatkowe. Do pierwszego z tych pojęć należą takie czynności jak przyjmowanie zleceń, wybór odpowiedniego środka transportu zawieranie umów, ubezpieczanie przesyłki, zadbanie o wszelką konieczną dokumentację, odbiór, transport, a także przekazanie przesyłki odbiorcy i inne czynności związane z przemieszczeniem towaru z punktu A do punktu B.

Do czynności dodatkowych zaliczamy z kolei takie działania jak awizowanie, sprzedaż przesyłki, podjęcie należności za dostarczoną przesyłkę, składowanie przesyłki, czy też przeprowadzenie cesji praw do przesyłki. Firma, która zajmuje się tylko spedycją właściwą może zostać nazwana spedytorem czystym, a przedsiębiorstwo, które realizuje również czynności dodatkowe zajmuje się spedycją mieszaną.

Spedycja to bardzo stara dziedzina. Jej początki sięgają aż XV wieku, a ogromny rozwój trwa aż od XIX wieku, gdy wynaleziono maszynę parową, która pozwoliła na znaczne usprawnienie procesów, które dziś są branżą TSL. Pamiętajmy, że transport międzynarodowy jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania w dzisiejszych czasach.