Spedycja - czym jest?

Spedycja - czym jest?

Spedycja to słowo, które często pojawia się w kontekście przedsiębiorstw. Jest to pewien rodzaj działalności, który polega przede wszystkim na organizowaniu przewozów towarów. Taka działalność powstała przede wszystkim z powodów handlowych, a także czynnościowych.

Co to spedycja?

Spedycja to jeden z elementów nieco szerszej branży TSL. Skrót ten oznacza trzy rodzaje działalności, czyli transport spedycję oraz logistykę. Spedycja zajmuje się organizacją przewozu towarów. Tej nazwy można użyć do określenia każdej działalności gospodarczej, która zajmuje się organizowaniem przewozu wszelakich towarów na zlecenie klienta, którym może być zarówno osoba prawna, jak i fizyczna.

Inne pojęcie powiązane ze spedycją to spedytor. Jest nim osoba prawna fizyczna zajmująca się właśnie organizacją przewozu ładunków. Do jego obowiązków należy organizacja przewozu, a także zajmuje się wszelką dokumentacją wymaganą przy transporcie, którą można określić jako dokumenty spedycyjne.

Jak dzieli się spedycję?

Podział spedycji najczęściej wykonuje się dzieląc ją na spedycję, która jest usługą materialną, bądź świadczeniem nieodpłatnym. Spedycją jako usługą materialną zajmują się firmy chcące zarabiać na takim rodzaju działalności, a korzystać z niej może każdy uczestnik rynku. Ze spedycji jako świadczenia materialnego z kolei mogą de facto korzystać tylko jej bezpośredni wytwórca. Stanowi ona wtedy zaledwie element procesu gospodarczego, który obejmuje znacznie szerszy zakres działań.

W ramach spedycji wyróżnia się również spedycję właściwą, a także czynności dodatkowe. Do pierwszego z tych pojęć należą takie czynności jak przyjmowanie zleceń, wybór odpowiedniego środka transportu zawieranie umów, ubezpieczanie przesyłki, zadbanie o wszelką konieczną dokumentację, odbiór, transport, a także przekazanie przesyłki odbiorcy i inne czynności związane z przemieszczeniem towaru z punktu A do punktu B.

Do czynności dodatkowych zaliczamy z kolei takie działania jak awizowanie, sprzedaż przesyłki, podjęcie należności za dostarczoną przesyłkę, składowanie przesyłki, czy też przeprowadzenie cesji praw do przesyłki. Firma, która zajmuje się tylko spedycją właściwą może zostać nazwana spedytorem czystym, a przedsiębiorstwo, które realizuje również czynności dodatkowe zajmuje się spedycją mieszaną.

Spedycja to bardzo stara dziedzina. Jej początki sięgają aż XV wieku, a ogromny rozwój trwa aż od XIX wieku, gdy wynaleziono maszynę parową, która pozwoliła na znaczne usprawnienie procesów, które dziś są branżą TSL. Pamiętajmy, że transport międzynarodowy jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania w dzisiejszych czasach. Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega