Wynajem auta za granicą, czyli kilka potrzebnych porad

Wynajem auta za granicą, czyli kilka potrzebnych porad

Wynajem auta za granicą to bardzo dobra i coraz bardziej popularna sprawa. Jednak warto w odpowiedni sposób przygotować się do takich czynności, dzięki czemu nasz wyjazd zagraniczny nie okaże się kosztownym wyjazdem za granicę, który będziemy nie miło wspominać.

Z pośrednikiem czy bez? 
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy auto wynajmujemy z pomocą pośrednika, czy bez. Wynajem z pośrednikiem o tyle może nam ułatwić, że na jednej stronie będziemy mieli zebrane kilka ofert z danego kraju. Przy czym jednak nie zapominajmy, że pośrednik = dodatkowa marża do zapłacenia, jeżeli będziemy rezerwacje wykonywać przez jego stronę. Samodzielny wybór firmy, gdzie będziemy wynajmować auto sprawia, że dodatkowe pieniądze na marże już jednak znikną i zawsze coś uda nam się zaoszczędzić. Nawet, jeżeli boimy się bariery językowej, to sprawdzajmy jednak oferty bezpośrednio w danych wypożyczalniach.

Modele aut
Dobre i solidne wypożyczalnie samochodów, takie jak np. London Escorts bez problemu prezentują na stronie auta, jakie mają na stanie. Dzięki temu klient ma do wyboru dany model, markę, a nawet rocznik. Przy czym pamiętajmy, że im młodszy rocznik, tym większa pewność, że dane auto będzie bezawaryjne. Czasem lepiej dorzucić kilka lub kilkanaście złotych za młodsze auto i cieszyć się bezpieczniejszą, komfortową podróżą. Poza tym dobra wypożyczalnia w momencie braku zamówionego samochodu w danym dniu (samochód mógł zostać uszkodzony) będzie w stanie podstawić inne auto dla klienta.

Wkład własny
Jedną, bardzo ważną sprawą jest wkład własny jaki będzie musiał ponieść klient w przypadku wystąpienia poważnej szkody. Tak, auta mają pakiety ubezpieczeniowe, ale czasem może dojść do takiej kolizji, której żadne ubezpieczenie nie obejmuje. Dlatego koniecznym jest sprawdzenie, czy w cenie znajduje si CDW - collision damage waiver. CDW to ograniczenie kwoty dla klienta, którą ten ewentualnie mógłby zapłacić w przypadku potężnej kolizji na drodze. Dla porównania z CDW kwota ta maksymalnie może wynosić 1500 euro, minimalnie 500 euro. Bez CDW te kwoty mogą równać się nawet wartości nowego samochodu prosto z salonu. 

A jak ktoś ukradnie auto?
Niestety, ale na złodziei nie ma mocnych i jeżeli będzie chciał auto ukraść, to nie będzie zwracał uwagi, czy jest to nasz samochód, czy z wypożyczalni. Po prostu je ukradnie. Warto się więc upewnić, czy w cenie wynajmu znajduje się TP - theft protection. Tak samo jak w przypadku CDW, tak również TP obniża ewentualną odpowiedzialność osoby wynajmującej samochód. Bardzo ciężko udowodnić, czy auto zostało skradzione z naszej winy (ktoś zostawił kluczyki w stacyjce), czy też nie. Trzeba jednak pamiętać o takim zabezpieczeniu, jak TP lub CDW, dzięki czemu nie będziemy musieli się niczym martwić. TP ogranicza finansową odpowiedzialność kierowcy za ewentualną kradzież. Przy czym trzeba pamiętać, że kwota TP jest na ogół większa od CDW.