5 faktów o OC

5 faktów o OC

Zapraszamy do artykułu poświęconego w całości obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Poznaj 5 faktów, które powinien znać każdy kierowca w Polsce.

1. Zakres OC zawsze jest identyczny
Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu OC, sprawdzając nasze zestawienie najistotniejszych faktów. Po pierwsze, zakres tej obowiązkowej polisy jest zawsze identyczny, niezależnie od wysokości składki i towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisujemy umowę. Źródłem prawnym jest przede wszystkim Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z przepisów jednoznacznie wynika, że polisa OC zawsze działa tak samo, chociaż jej cena jest ustalana indywidualnie, dla każdego inaczej.

2. Warto się kierować jedynie ceną
Z powyższego faktu wynika ewidentny wniosek – jedyne, czym konkurują towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku OC, jest cena. Reszta nie ma większego znaczenia. Skoro OC zadziała zawsze tak samo, nie musisz kierować się przywiązaniem do konkretnej marki. Masz prawo zmieniać swojego ubezpieczyciela, a skoro zbliża się termin przedłużania polisy, nadarza się idealna okazja do porównania ofert wszystkich firm i wyboru tej, która jest najtańsza. Myśl, jak oszczędzić, resztą się nie martw.

3. OC trzeba mieć zawsze
Dzięki OC sprawca zdarzenia drogowego nie ponosi bezpośrednio kosztów naprawy szkody. Całe szczęście, ponieważ w wielu przypadkach byłby to prawdziwy cios dla portfela. Oczywiście, bycie sprawcą kolizji lub wypadku odbija się na wysokości zniżek za bezszkodową jazdę, ale na pewno nie mamy problemu z koniecznością natychmiastowej zapłaty za swój czyn. OC działa na drogach, ale również gdy nie jeździmy samochodem, musimy je posiadać, pod groźbą wysokich kar finansowych. Nawet jeżeli zarejestrowany przez Ciebie samochód jest niesprawny lub miesiącami stoi w garażu – OC musi być wykupione, ważne, przedłużone na czas, dopóki pojazd nie zostanie całkowicie wyrejestrowany.

4. Nie opłaca się nie płacić Ktoś pomyśli: „a, może się uda, nikt nie zauważy, że nie mam OC” lub „skoro nie jeżdżę, to po co mam ubezpieczać auto”. Otóż fizyczna kontrola policji wcale nie jest potrzebna w celu wystawienie grzywny za brak polisy. System informatyczny wyszukuje bowiem zarejestrowane samochody bez ważnego OC w sposób automatyczny, a następnie informuje urzędników, którzy mają prawo wystawić mandat. A kara finansowa jest naprawdę dotkliwa. Istnieją 3 progi zależne od dni bez ważnego OC, osobne dla różnego rodzaju pojazdów. Dość powiedzieć, że właściciel samochodu osobowego, który nie ma ubezpieczenia dłużej niż 14 dni, musi zapłacić aż 4200 złotych. To wielokrotność kosztu rocznej polisy OC.

5. OC może być tańsze Choć obowiązkowa polisa drożeje z każdym rokiem, można płacić mniej niż inni. Do porównywania najkorzystniejszych ofert służy porównywarka OC najtaniejuagenta.pl. Opłaca się też gromadzić zniżki za bezszkodową jazdę – aż do poziomu 60%.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin