5 faktów o OC

5 faktów o OC

Zapraszamy do artykułu poświęconego w całości obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Poznaj 5 faktów, które powinien znać każdy kierowca w Polsce.

1. Zakres OC zawsze jest identyczny
Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu OC, sprawdzając nasze zestawienie najistotniejszych faktów. Po pierwsze, zakres tej obowiązkowej polisy jest zawsze identyczny, niezależnie od wysokości składki i towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisujemy umowę. Źródłem prawnym jest przede wszystkim Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z przepisów jednoznacznie wynika, że polisa OC zawsze działa tak samo, chociaż jej cena jest ustalana indywidualnie, dla każdego inaczej.

2. Warto się kierować jedynie ceną
Z powyższego faktu wynika ewidentny wniosek – jedyne, czym konkurują towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku OC, jest cena. Reszta nie ma większego znaczenia. Skoro OC zadziała zawsze tak samo, nie musisz kierować się przywiązaniem do konkretnej marki. Masz prawo zmieniać swojego ubezpieczyciela, a skoro zbliża się termin przedłużania polisy, nadarza się idealna okazja do porównania ofert wszystkich firm i wyboru tej, która jest najtańsza. Myśl, jak oszczędzić, resztą się nie martw.

3. OC trzeba mieć zawsze
Dzięki OC sprawca zdarzenia drogowego nie ponosi bezpośrednio kosztów naprawy szkody. Całe szczęście, ponieważ w wielu przypadkach byłby to prawdziwy cios dla portfela. Oczywiście, bycie sprawcą kolizji lub wypadku odbija się na wysokości zniżek za bezszkodową jazdę, ale na pewno nie mamy problemu z koniecznością natychmiastowej zapłaty za swój czyn. OC działa na drogach, ale również gdy nie jeździmy samochodem, musimy je posiadać, pod groźbą wysokich kar finansowych. Nawet jeżeli zarejestrowany przez Ciebie samochód jest niesprawny lub miesiącami stoi w garażu – OC musi być wykupione, ważne, przedłużone na czas, dopóki pojazd nie zostanie całkowicie wyrejestrowany.

4. Nie opłaca się nie płacić Ktoś pomyśli: „a, może się uda, nikt nie zauważy, że nie mam OC” lub „skoro nie jeżdżę, to po co mam ubezpieczać auto”. Otóż fizyczna kontrola policji wcale nie jest potrzebna w celu wystawienie grzywny za brak polisy. System informatyczny wyszukuje bowiem zarejestrowane samochody bez ważnego OC w sposób automatyczny, a następnie informuje urzędników, którzy mają prawo wystawić mandat. A kara finansowa jest naprawdę dotkliwa. Istnieją 3 progi zależne od dni bez ważnego OC, osobne dla różnego rodzaju pojazdów. Dość powiedzieć, że właściciel samochodu osobowego, który nie ma ubezpieczenia dłużej niż 14 dni, musi zapłacić aż 4200 złotych. To wielokrotność kosztu rocznej polisy OC.

5. OC może być tańsze Choć obowiązkowa polisa drożeje z każdym rokiem, można płacić mniej niż inni. Do porównywania najkorzystniejszych ofert służy porównywarka OC najtaniejuagenta.pl. Opłaca się też gromadzić zniżki za bezszkodową jazdę – aż do poziomu 60%.

Tagi: czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem, czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem, progi oc, czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem, progi oc, czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem, progi oc, czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem, progi oc, czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem, progi oc, czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem, progi oc, czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem, progi oc,

Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty