Dopuszczalna masa całkowita - czym jest i na co wpływa?

Dopuszczalna masa całkowita - czym jest i na co wpływa?

Dopuszczalna masa całkowita jest jednym z ważniejszych parametrów dotyczących pojazdu. Wpisana w dowód rejestracyjny informacja określa, jaki maksymalny ciężar wraz z załadunkiem może mieć dany pojazd. Obok mocy silnika, czy rodzaju paliwa jest jednym z ważniejszych parametrów opisujących samochód, naczepę lub zespół pojazdów. Dowiedz się więcej na jej temat.

Co to jest dopuszczalna masa całkowita?

Dopuszczalna masa całkowita (w skrócie DMC) opisuje maksymalną ładowność danego pojazdu poruszającego się po drodze. Termin ten opisuje łączną wagę, jaką może mieć pojedynczy pojazd lub zespół pojazdów razem z przewożonym ładunkiem oraz podróżnymi. Informacja o DMC wpisana jest w dowód rejestracyjny, a jej zgodność z faktycznym ciężarem pojazdu może sprawdzać m.in. Inspekcja Transportu Drogowego.

W Polsce przepisy w zakresie dopuszczalnej masy całkowitej opisuje § 3. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Wartość DMC ustalana jest przez producenta pojazdu i zwykle różni się w zależności od przepisów obowiązujących w regionie, na który kierowana jest konstrukcja. DMC pojazdów z Europy różni się od DMC obowiązującego w krajach Azji Południowej.

DMC a komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu

W przypadku posiadaczy prawa jazdy kat. B istotna powinna być wartość 3,5 tony. Właśnie taką dopuszczalną masę całkowitą mogą mieć pojazdy prowadzone przez osoby posiadające te uprawienia. Kontrolowanie DMC jest istotne, ponieważ przekroczenie tego parametru w negatywny sposób wpływa na komfort prowadzenia pojazdu. Kierowca może mieć problem z prawidłowym wyhamowaniem, czy manewrowaniem prowadzonym zestawem. Zwiększa to ryzyko wystąpienia kolizji, ponieważ spada szansa na odpowiednią reakcję pojazdu na ruchy kierownicy podejmowane przez prowadzącego. Przekroczenie DMC negatywnie wpływa także na kondycje opon, które podczas jazdy mają zmienione ciśnienie i są bardziej podatne na pęknięcia. Przeciążenie pojazdu powoduje także zmniejszenie widoczności na drodze, zwłaszcza po zmroku. Wszystko przez obniżenie zawieszenia pod wpływem ciężaru, co skutkuje kłopotami z prawidłowym oświetleniem drogi.

Co, jeśli pojazd jest przeciążony?

Poruszanie się po drodze przeciążonymi samochodami jest surowo karane. Walka z przeładowanymi pojazdami ma na względzie kwestie bezpieczeństwa i powoduje niższe ryzyko wypadków z udziałem pojazdów o przekroczonej DMC. Co grozi kierowcom, którzy pomimo zakazu przewożą w pojeździe cięższy ładunek, niż wskazuje na to dopuszczalna masa całkowita? W przypadku kontroli muszą liczyć się z nałożeniem na nich mandatu karnego. W przypadku kierowców posługujących się prawem jazdy kat. B i podróżujących przeładowanym pojazdem po kraju wyniesie on od 200 do 500 zł.

Dopuszczalna masa całkowita informuje o łącznej wadze, jaką może mieć pojazd poruszający się po drodze. Parametr dotyczy nie tylko wagi pojazdu, ale także jego ładunku oraz przewożonych pasażerów. Łamanie przepisów dotyczących DMC grozi nałożeniem mandatu karnego. Inspekcja Transportu Drogowego przykłada dużą uwagę do ścigania przeładowanych pojazdów, zagrażających innym uczestnikom ruchu.