Jazda na luzie - czy można?

Jazda na luzie - czy można?

Wielu kierowców jeździ na luzie sądząc, że jest to w pełni bezpieczne dla samochodu. W praktyce nie do końca tak to wygląda, bowiem w wielu przypadkach ma to zły wpływ na naszą jazdę i oszczędności. Co oznacza jazda na luzie? W jaki sposób bezpiecznie hamować silnikiem? Dlaczego jazda na biegu jałowym zmniejsza nasze bezpieczeństwo? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Co oznacza jazda na luzie?

Jazda na luzie to nic innego jak prowadzenie pojazdu bez korzystania z biegów. W zdecydowanej większości przypadków kierowcy wykorzystują tę metodę w trakcie hamowania, a także w przypadku zjeżdżania ze stromych odcinków drogi. Powszechnie jest to metoda na zmniejszenie kosztów jazdy ze względu na ograniczenie spalania paliwa. Taki sposób kierowania niestety często wiąże się z wieloma komplikacjami i problemami. Okazuje się, że brak narzuconego biegu może spowodować u nas pewne rozluźnienie, przez co prowadzony czterokołowiec w pewnym stopniu jest niekontrolowany. Dodatkowo jazda na luzie wiąże się z częstszą zmianą biegów. Ma to bezpośredni wpływ na większe zużycie sprzęgła i ewentualne problemy z rozrządem.

W jaki sposób bezpiecznie hamować silnikiem?

Metodę hamowania silnikiem poznajemy już podczas kursów teoretycznych na prawo jazdy. Jest to sposób na to, aby jeździć w sposób bardziej ekonomiczny. Zmniejszanie prędkości z jednoczesną redukcją biegu powoduje, że samochód nie spala paliwa. Warto wspomnieć, że sprzęgło może zostać wciśnięte dopiero wtedy, gdy obroty silnika będą niższe niż 1500 obrotów. Specjaliści twierdzą, że jeśli opanujemy tę technikę w sposób prawidłowy, wówczas zmniejszymy zużycie podzespołów. Intensywne hamowanie zwiększa eksploatację klocków i tarcz, a hamowanie silnikiem nie wykorzystuje tych elementów. Hamowanie silnika sprawdza się przykładowo podczas zjazdów ze wzniesień lub w przypadku zjazdu z autostrady, kiedy powoli zaczynamy proces wytracania prędkości.

Dlaczego jazda na biegu jałowym zmniejsza nasze bezpieczeństwo?

Pomimo tego, że hamowanie silnikiem to dość popularna metoda, to zarówno osoby początkujące, jak i te nieco bardziej doświadczone często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak prawidłowo wykonywać tą czynność. W konsekwencji kierowcy wytracają prędkość poprzez jazdę na luzie. Spalanie spada jedynie w niewielkim stopniu- często nawet nie jest to zauważalne. Jednak nie brak oszczędności jest w tym przypadku kluczowym elementem. Zmniejszanie prędkości na luzie jest znacznie mniej bezpieczne, bowiem nie możemy liczyć na tak dobrą przyczepność jak podczas poruszania się na biegu. Dodatkowo kierowca poprzez wciśnięcie gazu nie jest w stanie przyspieszyć samochodu- konieczne jest wcześniejsze wciśnięcie sprzęgła, a to może chwilę zająć. O ile jazda na jałowym biegu nie ma destrukcyjnego wpływu na pojazd, to jednak w taki sposób nie maksymalizujemy możliwości oszczędzania.


Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega