Jazda na luzie - czy można?

Jazda na luzie - czy można?

Wielu kierowców jeździ na luzie sądząc, że jest to w pełni bezpieczne dla samochodu. W praktyce nie do końca tak to wygląda, bowiem w wielu przypadkach ma to zły wpływ na naszą jazdę i oszczędności. Co oznacza jazda na luzie? W jaki sposób bezpiecznie hamować silnikiem? Dlaczego jazda na biegu jałowym zmniejsza nasze bezpieczeństwo? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Co oznacza jazda na luzie?

Jazda na luzie to nic innego jak prowadzenie pojazdu bez korzystania z biegów. W zdecydowanej większości przypadków kierowcy wykorzystują tę metodę w trakcie hamowania, a także w przypadku zjeżdżania ze stromych odcinków drogi. Powszechnie jest to metoda na zmniejszenie kosztów jazdy ze względu na ograniczenie spalania paliwa. Taki sposób kierowania niestety często wiąże się z wieloma komplikacjami i problemami. Okazuje się, że brak narzuconego biegu może spowodować u nas pewne rozluźnienie, przez co prowadzony czterokołowiec w pewnym stopniu jest niekontrolowany. Dodatkowo jazda na luzie wiąże się z częstszą zmianą biegów. Ma to bezpośredni wpływ na większe zużycie sprzęgła i ewentualne problemy z rozrządem.

W jaki sposób bezpiecznie hamować silnikiem?

Metodę hamowania silnikiem poznajemy już podczas kursów teoretycznych na prawo jazdy. Jest to sposób na to, aby jeździć w sposób bardziej ekonomiczny. Zmniejszanie prędkości z jednoczesną redukcją biegu powoduje, że samochód nie spala paliwa. Warto wspomnieć, że sprzęgło może zostać wciśnięte dopiero wtedy, gdy obroty silnika będą niższe niż 1500 obrotów. Specjaliści twierdzą, że jeśli opanujemy tę technikę w sposób prawidłowy, wówczas zmniejszymy zużycie podzespołów. Intensywne hamowanie zwiększa eksploatację klocków i tarcz, a hamowanie silnikiem nie wykorzystuje tych elementów. Hamowanie silnika sprawdza się przykładowo podczas zjazdów ze wzniesień lub w przypadku zjazdu z autostrady, kiedy powoli zaczynamy proces wytracania prędkości.

Dlaczego jazda na biegu jałowym zmniejsza nasze bezpieczeństwo?

Pomimo tego, że hamowanie silnikiem to dość popularna metoda, to zarówno osoby początkujące, jak i te nieco bardziej doświadczone często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak prawidłowo wykonywać tą czynność. W konsekwencji kierowcy wytracają prędkość poprzez jazdę na luzie. Spalanie spada jedynie w niewielkim stopniu- często nawet nie jest to zauważalne. Jednak nie brak oszczędności jest w tym przypadku kluczowym elementem. Zmniejszanie prędkości na luzie jest znacznie mniej bezpieczne, bowiem nie możemy liczyć na tak dobrą przyczepność jak podczas poruszania się na biegu. Dodatkowo kierowca poprzez wciśnięcie gazu nie jest w stanie przyspieszyć samochodu- konieczne jest wcześniejsze wciśnięcie sprzęgła, a to może chwilę zająć. O ile jazda na jałowym biegu nie ma destrukcyjnego wpływu na pojazd, to jednak w taki sposób nie maksymalizujemy możliwości oszczędzania.