Jak rozpoznać dobrą wypożyczalnie aut? Na co zwrócić uwagę przy odbiorze auta?

Jak rozpoznać dobrą wypożyczalnie aut? Na co zwrócić uwagę przy odbiorze auta?

Wypożyczalni aut przybywa w Polsce niczym grzybów po deszczu. W gąszczu tak licznej i zróżnicowanej oferty osoba korzystająca z wynajmu samochodu po raz pierwszy może poczuć się zagubiona. Jeśli szukasz informacji, na co zwrócić uwagę przy odbiorze wypożyczonego auta, podpowiadamy.

Coraz częściej z oferty wypożyczalni samochodów korzystają nie tylko klienci prywatni, ale również firmy. Niezależnie od tego czy wypożyczamy auto na kilka dni, weekend, czy będzie to najem długoterminowy, zanim skorzystamy z oferty określonego punktu najmu samochodów, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

 

Jak rozpoznać dobrą wypożyczalnie aut?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać dobrą wypożyczalnię aut z pewnością przed ostateczną decyzją koniecznie sprawdź:

- Wybór aut oferowany przez wypożyczalnię

Jednym z czynników, jakie świadczą o dobrej wypożyczalni, jest szeroki wybór oferowanych do wynajmu aut.

- Bezpieczeństwo

Dobry salon wynajmu aut oferuje swoim klientom nowe samochody, maksymalnie trzyletnie. Bezpieczeństwo na drodze wynajmowanych aut zwiększają również regularne przeglądy techniczne i serwis.

- Ubezpieczenie

Porównując oferty firm, warto zwrócić również uwagę na zakres ubezpieczenia. Najczęściej dobre wypożyczalnie aut oferują swoim klientom pojazdy posiadające obowiązkowe ubezpieczenie OC z możliwością dokupienia dodatkowych ubezpieczeń NNW i AC.

- Umowa

Kolejnym elementem cechującym dobre salony jest przejrzysta i klarowna umowa. Nie znajdziesz w niej kruczków prawnych i zapisów drobnym drukiem. Podczas rozmowy w takim salonie klient otrzymuje od pracownika wyczerpujące informacje na temat najważniejszych warunków najmu samochodu.

- Dodatkowe świadczenia

Porównując oferty dobrych wypożyczalni aut, niezależnie od tego, czy jest to wypożyczalnia aut osobowych, czy też wypożyczalnia samochodów sportowych można również zauważyć, że poza najmem pojazdu, firmy oferują również pomoc w przypadku kolizji, awarii auta lub stłuczki, a także możliwość skorzystania z auta zastępczego lub zastępczego kierowcy. W ramach sytuacji awaryjnej klient może skorzystać również z noclegu w hotelu.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze auta?

Kiedy już wybierzemy określoną wypożyczalnię, przed podpisaniem umowy i odbiorem auta, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników.

- Limit kilometrów

Jednym z podstawowych elementów stosowanym przez niektóre wypożyczalnie jest limit przejechanych codziennie kilometrów. W takim przypadku warto sprawdzić, jaką odległość możemy przejechać w ramach najmu i jakie są koszty związane z przekroczeniem limitu.

- Protokół odbioru

Przed odbiorem wypożyczanego pojazdu należy również dokładnie zapoznać się z protokołem jego odbioru i dokładnie obejrzeć auto. W protokole odbioru należy wpisać wszystkie elementy wyposażenia pojazdu, które wzbudzają nasze wątpliwości (uszkodzona tapicerka, ewentualne zadrapania lub rysy, nieprawidłowości). W innym przypadku każda przeoczona usterka będzie skutkować dla nas dodatkowymi opłatami.

- Stan paliwa

 

W warunkach najmu należy sprawdzić zapis dotyczący stanu paliwa przy odbiorze pojazdu i jego zdaniu. Niektóre z wypożyczalni udostępniają samochody z pełnym bakiem, wymagając, by oddania pojazdu również z pełnym bakiem. Inne uzupełniają paliwo samodzielnie. W obu przypadkach warto sprawdzić, które z zapisów mieszczą się w polityce firmy. Niedotrzymanie warunków umowy może skutkować dodatkowymi kosztami.

- Stan pojazdu

Przed odbiorem pojazdu musimy również sprawdzić stan pojazdu (najlepiej przy dobrym oświetleniu), a w szczególności:

- stan tapicerki,

- stan lakieru i blacharki,

- sprawność urządzeń w pojeździe (radio, klimatyzacja),

- stan techniczny.