Transport ponadgabarytowy - wymiary, przykłady, zasady bezpieczeństwa

Transport ponadgabarytowy - wymiary, przykłady, zasady bezpieczeństwa

Transport ładunków ponadgabarytowych stanowi ten typ transportu, który znacznie wyróżnia się na tle innych. To właśnie dzięki niemu możliwe jest przewożenie towarów przekraczających ustalone prawnie normy przewozowe. Chcesz dowiedzieć się, jakie są najważniejsze kwestie związane z transportem ponadgabarytowym? Czytaj dalej!

Na czym polega przewóz ponadgabarytowy?

Przewóz ponadgabarytowy często określa się także mianem przewozu nienormatywnego. Oznacza to, że dotyczy on ładunków przekraczających normy przewozowe ujęte w ustawie. Do ich transportu potrzebne jest uzyskanie specjalnych zezwoleń prawnych. Co więcej, tego typu przewóz wymaga też długich i skomplikowanych przygotowań, aby cały proces mógł przebiec bez żadnych przeszkód. Z punktu widzenia firm przewozowych transport nienormatywny stanowi ogromne i bardzo odpowiedzialne przedsięwzięcie, nad którym zawsze powinien czuwać sztab doświadczonych specjalistów. W przewozie ładunków ponadgabarytowych liczy się każdy szczegół i nie można pozwolić sobie na pominięcie istotnych kwestii prawnych oraz logistycznych. Cała procedura staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy ładunek musi zostać przetransportowany poza granicę kraju. Nie powinien więc dziwić fakt, że za przewóz nienormatywny zapłacimy więcej niż za standardowy transport. Warto jednak mieć na uwadze, że ceny zezwoleń określone są prawem unijnym i zawsze wynoszą tyle samo, niezależnie od długości pokonywanej trasy oraz parametrów ładunku.

Transport ponadgabarytowy - wymiary i normy

Czym jest transport ponadgabarytowy? Z punktu widzenia prawa, jest to transport, który musi spełniać określone w akcie normatywnym warunki. Są to:

  • ponad 16,5 metra całkowitej długości pojazdu;
  • ponad 2,5 metra całkowitej szerokości pojazdu;
  • ponad 4 metry wysokości;
  • waga całkowita przekraczająca 42 tony.

Co ważne, o transporcie nienormatywnym mówimy wtedy, gdy spełnia on przynajmniej jeden z wymienionych powyżej warunków. Ustawa nie określa typów ładunków, które można uznać za ponadgabarytowe. Istotne są głównie wymiary oraz tonaż.

Typy naczep w transporcie nienormatywnym

Z uwagi na specyfikę ładunków ponadgabarytowych, do ich przewożenia wykorzystuje się specjalne typy naczep. Wśród nich należy wymienić:

  • Naczepy niskopodwoziowe - stosowane w przypadku ładunków, których wysokość przekracza 3 metry, a łączna masa wynosi od 25 do 50 ton.
  • Naczepy rozciągane - stosowane w przypadku ładunków o długości nawet 36 metrów.
  • Platformy - stosowane w przypadku ładunków o masie łącznej nieprzekraczającej 25 ton, o długości maksymalnej 13 metrów i wysokości maksymalnej 3 metry.
  • Naczepy modułowe - stosowane w przypadku ładunków o specyficznych wymiarach, które wpisują się w definicję transportu ponadgabarytowego.

Przykłady transportu ponadgabarytowego

Do najczęściej występujących ładunków ponadgabarytowych należą m.in.: mosty, maszyny przemysłowe, turbiny, dźwigi, transformatory, urządzenia energetyczne, wiatraki, elementy infrastruktury drogowej oraz pojazdy specjalistyczne. To jednak nie wszystko. Do ładunków nienormatywnych zaliczamy każdy ładunek, który przekracza określone w akcie normatywnym normy, niezależnie od jego specyfiki.

Zasady bezpieczeństwa w przewozach ponadgabarytowych 

Jak już zostało wcześniej wspomniane, transport ponadgabarytowy wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń prawnych. Firma spedycyjna musi działać w ścisłej współpracy ze służbami państwowymi, na przykład z policją. Warto wiedzieć, że przewóz ładunków nienormatywnych często związany jest z przygotowaniem infrastruktury drogowej. Konieczny może okazać się demontaż znaków lub sygnalizatorów świetlnych. Tego typu transport musi być także zorganizowany z dokładnością co do minuty. Firmy spedycyjne nie mogą sobie pozwolić w tej kwestii na opóźnienia, ze względu na ewentualne konsekwencje prawne. Przy przewozie ładunków ponadgabarytowych brane są pod uwagę liczne parametry, a do każdego transportu należy podejść indywidualnie. Rutyna może okazać się bardzo złym doradcą, ponieważ już nawet najmniejsze różnice w wymiarach lub tonażu mogą całkowicie zmieniać specyfikę przejazdu.

Jak wybrać odpowiednią firmę transportową?

Jeśli czeka Cię transport ładunku nienormatywnego, musisz zaplanować go z odpowiednim wyprzedzeniem. Przede wszystkim sprawdź dokładnie oferty firm spedycyjnych, aby wybrać tą, której naprawdę warto zaufać. Z uwagi na stałe ceny zezwoleń, nie warto przepłacać. Unikaj jednocześnie podejrzanie korzystnych ofert. Warto zapoznać się z opiniami innych klientów oraz sprawdzić, czy dana firma na pewno działa zgodnie z literą prawa. Pamiętaj również o tym, aby stawiać na doświadczonych fachowców, którzy zapewnią Ci kompleksową obsługę. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, poproś o rozmowę oraz wycenę transportu. W ten sposób na pewno szybko zorientujesz się, czy dana firma reprezentowana jest przez fachowców. Twój ładunek dotrze bezpiecznie na miejsce, jeśli nad całym procesem będą czuwać odpowiedzialne i odpowiednio wyszkolone osoby.Partner serwisu - AboutDecor

Tagi

zabytki europy najciekawsze miejsca w krakowie czy umowa kupna sprzedaży może być napisana odręcznie citroen c4 deska rozdzielcza opis kontrolek ile kosztuje przerejestrowanie samochodu pierwsze auto do 30 tys skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie pedały w automacie audi q2 wymiary kategorię prawa jazdy 2020 planowanie trasy samochodem elektrycznym mercedes klasy autostradą a2 bramki rozmieszczenie co obejmuje gwarancja samochodu najbezpieczniejsze samochody 2020 jak sprawdzić jaki olej do silnika ranking pickupów 2020 raport tüv 2020 pełna lista toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady wlanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa za samochód kombivan ranking umweltplakette gdzie kupić gołoledź jak jeździć autostradą a1 bramki rozmieszczenie autostradą a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty tempomat aktywny a pasywny zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy gdzie kupić winiety czechy gdzie kupić w polsce niemieckie otomoto co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy jak sprawdzić biegunowość akumulatora gdański bazar natury od czego zacząć zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu morskiego branża spedycyjna gdzie można jeździć gokartem województwa w polsce 2020 awaria samochodu na drodze ekspresowej transport drogowy jak przechowywać opony w garażu aplikacja dla kamperów po polsku nawigacja w samochodzie historia pojazdu za darmo jak długo ładować akumulator co można znaleźć pod maską samochodu skup aut opinie jaka kurtka na choppera ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy numer karty pojazdu najtańsze nowe samochody 2020 ile kosztuje zdjęcie blokady z koła 2020 pedały w samochodzie jak zapłacić mandat na poczcie oznaczenia paliw w europie koszt wymiany uszczelki pod głowicą 2.2 d4d lusterko fotochromatyczne bieg jałowy zatrzymane prawo jazdy czy można jeździć 2020 wymiary tablicy rejestracyjnej całkowicie rozładowany akumulator klasy samochodów za co odpowiada moduł komfortu opel modele 2019 skuter nie odpala jakiego elektryka kupic profil kierowcy wniosek 2020 ile zdjęć do prawa jazdy silniki wolnossące 2020 nieoznakowany radiowóz przepisy parkowanie automatem najtrudniejsze pytania na prawo jazdy zawody samochodowe rozgrywane we francji i w monako jakie auto 7 osobowe kiedy przyjdzie moja paczka gokarty karpacz bp komfort prepaid wallbox jak działa piętrowanie palet w transporcie rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega