Kierowca zawodowy - jak nim zostać?

Kierowca zawodowy - jak nim zostać?

Wiele niedoświadczonych osób uważa, że zawód kierowcy jest bardzo prosty. W ciągłej trasie ma okazję zobaczyć różne kraje o wyjeździe, do których zapewne nawet by nie pomyślał, pracując w innej branży. Kojarzy się również z ciągłą przygodą, zwiedzaniem, poznawaniem nowych osób. Realia jednak są inne. Zawód kierowcy zawodowego jest bardzo wymagający. Mała liczba osób ma odpowiednie predyspozycje oraz umiejętności, by sprostać wyzwaniom, które czekają w wielotygodniowej trasie.

Oprócz niezłomnego charakteru i wytrzymałości musimy przejść wszelkie badania oraz kursy. Zapewne każdy słyszał, że całkowity koszt uzyskania wszystkich dokumentów i zrobienie prawa jazdy jest niemały. Wynosi on ponad 7000 zł. Oprócz pieniędzy musimy również poświęcić wiele godzin. Średni czas, który potrzebujemy na uzyskanie uprawnień i badania to ok. pół roku.

Decydując się na zawód kierowcy, musimy być w pełni przekonani, że podołamy wielokilometrowym trasom. Słyszy się o wielu przypadkach, gdzie młodzi kierowcy rezygnują po miesiącu pracy. Wielotygodniowa rozłąka z rodziną, problem migracyjny i godziny spędzone w samotności za kierownicą potrafią złamać najtwardszy charakter.

Nagrodą za stawienie czoła tym wyzwaniom jest okazała (jak na polskie warunki) wypłata. Średnie zarobki kierowców międzynarodowych to ok. 7000 zł, a dobrych firmach sięgają nawet 10000 zł. Mimo takich możliwości w polskich firmach transportowych wciąż brakuje kierowców. Na ich miejsca coraz częściej zatrudniani są kierowcy z zagranicy, głównie ze wschodu.

Przygotowanie do zwodu
Zanim uzyskamy wszystkie uprawnienia, czeka nas spora liczba wyzwań. Podstawą uzyskania prawa jazdy na samochód ciężarowy jest uprzednie zdanie KAT. B. Warto wiedzieć, że do kursu na kat. C możemy przystąpić dopiero po skończeniu 21 roku życia. Do prawa jazdy kat. C+E możemy przystąpić po zdanym egzaminie na kat. C.

Mimo posiadania prawa do jazdy samochodem ciężarowym nadal nie możemy zostać kierowcą zawodowym. By stać się nim konieczne posiadanie Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Aby uzyskać uprawnienia do zawodowego przewozu rzeczy, konieczne jest zapisanie się na kurs, który trwa w (zależności od wieku) 140 - 280 godzin lekcyjnych. Każde tego typu szkolenie kończy się egzaminem potwierdzającym naszą wiedzę. Warto wybrać doświadczoną firmę szkoleniową taką jak KOAL – z długoletnim stażem i pozytywnymi opiniami kursantów. Koszt egzaminu wynosi aż 800 zł i nie warto tracić ich na kurs w nieznanej nikomu firmie, bo możemy się przykro rozczarować. Podstawą do uniknięcia dodatkowych kosztów jest odpowiednie przygotowanie się do testu. Nie obędzie się również bez specjalistycznych badań lekarskich oraz psychologicznych, które stwierdzą brak jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Dopiero po uzyskaniu wyników oraz certyfikatu kompetencji zawodowych możemy ubiegać się o wpis do prawa jazdy.

Od tego momentu co 5 lat konieczne jest przeprowadzenie szkolenia okresowego. Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej wystawiane jest na czas określony. Po upływie tego czasu konieczne jest ponowne odbycie kursu (tym razem bez egzaminu) oraz badań lekarskich.

Zawód kierowcy zawodowego wymaga od człowieka wytrzymałości psychicznej. Podczas kilkutygodniowych wyjazdów można spodziewać się wielu wyzwań oraz problemów. Podjęcie decyzji w tym kierunku możemy nazwać przygodą, lecz tylko dla twardych charakterów. Osoby, które podjęły tę decyzję, kochają duże samochody i niekończące się kilometry szarych autostrad.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin