Kierowca zawodowy - jak nim zostać?

Kierowca zawodowy - jak nim zostać?

Wiele niedoświadczonych osób uważa, że zawód kierowcy jest bardzo prosty. W ciągłej trasie ma okazję zobaczyć różne kraje o wyjeździe, do których zapewne nawet by nie pomyślał, pracując w innej branży. Kojarzy się również z ciągłą przygodą, zwiedzaniem, poznawaniem nowych osób. Realia jednak są inne. Zawód kierowcy zawodowego jest bardzo wymagający. Mała liczba osób ma odpowiednie predyspozycje oraz umiejętności, by sprostać wyzwaniom, które czekają w wielotygodniowej trasie.

Oprócz niezłomnego charakteru i wytrzymałości musimy przejść wszelkie badania oraz kursy. Zapewne każdy słyszał, że całkowity koszt uzyskania wszystkich dokumentów i zrobienie prawa jazdy jest niemały. Wynosi on ponad 7000 zł. Oprócz pieniędzy musimy również poświęcić wiele godzin. Średni czas, który potrzebujemy na uzyskanie uprawnień i badania to ok. pół roku.

Decydując się na zawód kierowcy, musimy być w pełni przekonani, że podołamy wielokilometrowym trasom. Słyszy się o wielu przypadkach, gdzie młodzi kierowcy rezygnują po miesiącu pracy. Wielotygodniowa rozłąka z rodziną, problem migracyjny i godziny spędzone w samotności za kierownicą potrafią złamać najtwardszy charakter.

Nagrodą za stawienie czoła tym wyzwaniom jest okazała (jak na polskie warunki) wypłata. Średnie zarobki kierowców międzynarodowych to ok. 7000 zł, a dobrych firmach sięgają nawet 10000 zł. Mimo takich możliwości w polskich firmach transportowych wciąż brakuje kierowców. Na ich miejsca coraz częściej zatrudniani są kierowcy z zagranicy, głównie ze wschodu.

Przygotowanie do zwodu
Zanim uzyskamy wszystkie uprawnienia, czeka nas spora liczba wyzwań. Podstawą uzyskania prawa jazdy na samochód ciężarowy jest uprzednie zdanie KAT. B. Warto wiedzieć, że do kursu na kat. C możemy przystąpić dopiero po skończeniu 21 roku życia. Do prawa jazdy kat. C+E możemy przystąpić po zdanym egzaminie na kat. C.

Mimo posiadania prawa do jazdy samochodem ciężarowym nadal nie możemy zostać kierowcą zawodowym. By stać się nim konieczne posiadanie Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Aby uzyskać uprawnienia do zawodowego przewozu rzeczy, konieczne jest zapisanie się na kurs, który trwa w (zależności od wieku) 140 - 280 godzin lekcyjnych. Każde tego typu szkolenie kończy się egzaminem potwierdzającym naszą wiedzę. Warto wybrać doświadczoną firmę szkoleniową taką jak KOAL – z długoletnim stażem i pozytywnymi opiniami kursantów. Koszt egzaminu wynosi aż 800 zł i nie warto tracić ich na kurs w nieznanej nikomu firmie, bo możemy się przykro rozczarować. Podstawą do uniknięcia dodatkowych kosztów jest odpowiednie przygotowanie się do testu. Nie obędzie się również bez specjalistycznych badań lekarskich oraz psychologicznych, które stwierdzą brak jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Dopiero po uzyskaniu wyników oraz certyfikatu kompetencji zawodowych możemy ubiegać się o wpis do prawa jazdy.

Od tego momentu co 5 lat konieczne jest przeprowadzenie szkolenia okresowego. Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej wystawiane jest na czas określony. Po upływie tego czasu konieczne jest ponowne odbycie kursu (tym razem bez egzaminu) oraz badań lekarskich.

Zawód kierowcy zawodowego wymaga od człowieka wytrzymałości psychicznej. Podczas kilkutygodniowych wyjazdów można spodziewać się wielu wyzwań oraz problemów. Podjęcie decyzji w tym kierunku możemy nazwać przygodą, lecz tylko dla twardych charakterów. Osoby, które podjęły tę decyzję, kochają duże samochody i niekończące się kilometry szarych autostrad.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty