Konserwacja podwozia - jak zabezpieczyć auto przed korozją

Konserwacja podwozia - jak zabezpieczyć auto przed korozją

Zima to najgorszy okres w roku dla naszego samochodu. Opady śniegu, mróz, gołoledź skutkują koniecznością posypywania ulic solą. Sól zaś to największy wróg dla naszego samochodu. Najbardziej narażonym elementem na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych w naszym samochodzie jest bez wątpienia podwozie. To właśnie dlatego tak ważna jest prawidłowa jego konserwacja. Jeżeli dodatkowo nasz samochód posiada uszkodzenia mechaniczne, prawdopodobieństwo jego korozji wzrasta.

Podwozie jest tym elementem naszego pojazdu, na które wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi. O ile posiadacze czterech kółek pamiętają o regularnej wymianie oleju silnikowego czy filtrów, tak konserwacja podwozia schodzi na dalszy plan. Często kierowcy zaczynają reagować dopiero wtedy, kiedy podwozie zaczyna korodować. Niestety Ci, którzy zaniedbali troskę o podwozie muszą liczyć się z większymi kosztami naprawy, a niejednokrotnie nawet z koniecznością złomowania pojazdu. Jak więc należy dbać o podwozie samochodu?

Niezależnie czy jesteśmy posiadaczami nowego, czy też kilkuletniego samochodu warto zapoznać się z tematem zabezpieczenia antykorozyjnego naszego pojazdu. Samochód, którego podwozie nie zostało jeszcze pokryte korozją, po zabiegu pokrycia powłoką antykorozyjną będzie służyć nam znacznie dłużej. Profesjonalne zakłady samochodowe, które zajmują się zabezpieczeniem podwozia przed korozją starannie pokrywają każdy element specjalnym środkiem antykorozyjnym. W przypadku nowych samochodów zabieg taki ułatwia pielęgnację i troskę o podwozie bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych. Koszt zabezpieczenia podwozia powłoką antykorozyjną to kilkaset złotych. Jest to znacznie mniej niż koszt usuwania korozji.

Środki do konserwacji podwozia


Środki do zabezpieczenia podwozia przed korozją to zazwyczaj produkty oparte na wosku. Mimo iż są one z łatwością dostępne, warto oddać samochód w ręce specjalistów. Dokładne zabezpieczenie podwozia samochodu często wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, aby dokładnie nanieść preparat antykorozyjny w trudno dostępne miejsca, które są podatne na powstawanie pierwszych ognisk korozji. Zabezpieczenie przed korozją takich elementów podwozia jak podłoga, belki, wahacze, progi wymaga wcześniejszego dokładnego oczyszczenia ich. Oczyszczenie to nie powinno polegać tylko na dokładnym umyciu podwozia, ale również odtłuszczenia go. Jeżeli podwozie naszego samochodu pokryte jest korozją, należy usunąć ogniska korozji, a dopiero wtedy nałożyć za pomocą pistoletu specjalny środek. Wykonywanie zabiegu nakładania powłoki antykorozyjnej wymaga odpowiedniej temperatury. Oddając samochód w ręce specjalistów, nie powinniśmy się tym martwić. Jeśli jednak postanowiliśmy zabezpieczyć podwozie samodzielnie warto wykonać go późnym latem, kiedy temperatury oscylują wokół 20 - 25 stopni Celsjusza. Zabezpieczenie podwozia nie jest zabiegiem jednorazowym. Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji elementów naszego samochodu narażonych na korozję, częste mycie ich oraz konserwacja znacznie wydłużają żywotność naszego samochodu.

Prawidłowa pielęgnacja podwozia samochodu jeszcze kilkanaście lat temu była czymś naturalnym. Jednak wraz z rozwojem motoryzacji i wraz z zapewnieniami producentów o wysokiej jakości materiałach użytych do produkcji samochodów, na zabezpieczenie antykorozyjne nowego samochodu decyduje się coraz mniej użytkowników. Warto wrócić do starszych praktyk i za stosunkowo niewielką cenę zabezpieczyć swój samochód, aby móc cieszyć się nim jak najdłużej.