Kupiłeś zabytkowe auto? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić

Kupiłeś zabytkowe auto? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić

Od niedawna jesteś szczęśliwym posiadaczem klasyka, o jakim od dawna marzyłeś. Zanim jednak zaczniesz doświadczać przyjemności z jazdy oldtimerem, musisz go zarejestrować.

Rejestracja pojazdu zakupionego na rynku wtórnym jest łatwa i szybka, jeśli egzemplarz był wcześniej zarejestrowany w kraju. W przeciwnym razie sprawy mocno się komplikują, a przebrnięcie przez formalności może zająć trochę czasu.

Co będzie Ci potrzebne?

 Aby zarejestrować pojazd musisz dysponować umową kupna-sprzedaży oraz aktualnym dowodem rejestracyjnym, a także kartą pojazdu, o ile takowa istnieje. Jeśli chodzi o wspomnianą umowę, musi ona zawierać jedynie dane personalne sprzedawcy i nabywcy, opis przedmiotu transakcji oraz cenę uzgodnioną między stronami.
Nie zapomnij sprawdzić, czy pod umową są podpisy upoważnionych do występowania w imieniu tej osoby. Zrobisz to w Krajowym Rejestrze Sądowym lub sprawdzisz w aktualnym wypisie z rejestru, jaki musi znajdować się w siedzibie osoby prawnej. Może się zdarzyć, że wydział komunikacji poprosi o przedłożenie aktualnego wypisu z KRS, więc bądź też na to przygotowany. 


Poprzedni właściciel nie zdążył zarejestrować auta - co wtedy?

 W takiej sytuacji wydział komunikacji może zażądać, aby sprzedawca napisał stosowne oświadczenie, w którym znajdzie się adnotacja, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą lub zatajanie prawdy. Druk takiego oświadczenia znajdziesz w siedzibie lokalnego samorządu. 


Co jeszcze trzeba przygotować?

 Gdy powyższe dokumenty będziesz miał przyszykowane, dołącz do nich wniosek o rejestrację pojazdu, stare tablice rejestracyjne i dowód uiszczenia odpowiedniej opłaty. Nie zapomnij o aktualnych badaniach technicznych, na podstawie których auto jest dopuszczone do ruchu. Jeśli poprzednie utraciły ważność, jesteś zobowiązany wykonać nowe, u diagnosty posiadającego odpowiednie upoważnienia. Udało Ci się pomyślnie przebrnąć przez procedurę rejestracji zabytkowego pojazdu? Zanim wsiądziesz za kółko wykup jeszcze pakiet polis, który uchroni Cię od finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń.  Przykładowe kompleksowe ubezpieczenie dla klasyka znajdziesz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty