Wiek opony a bezpieczeństwo jazdy

Wiek opony a bezpieczeństwo jazdy

Właściwy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy oraz awaryjnego hamowania zależy nie tylko od konstrukcji czy rodzaju ogumienia. Nie mniej ważny jest należyty stan opon, obejmujący zarówno głębokość bieżnika, jak również jakość gumowej mieszanki. Guma, tak jak i inne materiały, z czasem traci swe pierwotne właściwości, stając się mniej elastyczną i bardziej podatną na uszkodzenia mechaniczne i uszkodzenia wynikające ze zwiększonego obciążenia.

Wiek opony

Jako graniczny czas eksploatacji ogumienia samochodowego uważa się 10 lat. Starsze opony, nawet wyglądające na mało zużyte, stanowią zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg. Guma traci swe właściwości nie tylko wskutek powolnego utlenienia, ale także wskutek działania promieni słonecznych, zmieniających się warunków pogodowych oraz mając kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak oleje czy smary. Porowata guma gorzej przylega do nawierzchni, co skutkuje dłuższą drogą hamowania. Ponadto wskutek pojawiających się nieszczelności w gumowej strukturze korozji ulegają metalowe elementy konstrukcyjne, co znacząco osłabia oponę, łącząc się ze zmniejszoną stabilnością podczas jazdy i zwiększoną podatnością na uszkodzenia, zwłaszcza przy większym obciążeniu.

Mimo że graniczny wiek w oponach samochodowych określono na 10 lat, to ze względów bezpieczeństwa zaleca się nieużywanie ogumienia starszego niż sześcioletnie. Ponadto w ciągu kilku lat powstają całkiem nowe bądź ulepszone konstrukcje, co jest istotnym powodem, by po 6 latach założyć nowy komplet.

Jak sprawdzić wiek opon?
Aby sprawdzić datę produkcji ogumienia, wystarczy rozszyfrować jeden z kodów umieszczonych na zewnętrznej strony opony. Czterocyfrowy kod wskazuje na tydzień kalendarzowy oraz rok produkcji (np. 1015 – opona opuściła bramy fabryki w 10. tygodniu 2015 roku, czyli między 2 a 8 marca). Przy ogumieniu wyprodukowanym przed rokiem 2000 kod obejmuje trzy cyfry. Warto zapoznać się z informacją na stronie: https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/wiedza-na-temat-opon/znaczenie-wieku-opony-i-glebokosci-bieznika

Głębokość bieżnika
Wiek opony to także kwestia zużycia bieżnika. Chociaż stosowne przepisy ustaliły minimalną głębokość na 1,6 mm, to jednak jak okazuje praktyka, wartość zbliżona do minimalnej nie gwarantuje bezpieczeństwa na drodze. Przy oponach letnich wskazane jest wymienienie opon przy bieżniku płytszym niż 3 mm, zaś w ogumieniu zimowym i wielosezonowym tą granicą są 4 mm. Ponadto mierząc głębokość bieżnika, należy sprawdzić różnice między skrajnymi wartościami. Nierównomierne zużycie może świadczyć o nieprawidłowym ciśnieniu, awarii zawieszenia lub zbyt agresywnym stylu jazdy.

Podsumowanie
Wymieniając opony, należy pamiętać i o wieku, i o zużyciu. Istotne jest też, by nie zapominać o kole zapasowym, także dojazdowym. Opona starzeje się, nawet będąc schowaną głęboko w bagażniku. Bezpieczeństwo jazdy ma znaczenie także w szczególnych warunkach, takich jak konieczność wymiany koła.


Tagi

zabytki europy co warto zobaczyć w krakowie umowa kupna sprzedaży samochodu opis kontrolek na desce rozdzielczej przerejestrowanie samochodu cena auto do 15 tys skoda kodiaq dane techniczne koniec ważności prawa jazdy darmowy raport vin automatyczna skrzynia biegów pedały the grand tour online pl map24 audi q2 wymiary akumulatory samochodowe ranking 2017 prawo jazdy am do czego uprawnia zabezpieczenie samochodu alfa bmw bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu wypuszczanie gazu z butli turystycznej baht tajlandia jak sprawdzic jaki olej do silnika jaki pickup raport tuv 2018 pełna lista pdf targi genewa bilety jak czytać oznaczenia opon toyota chr wymiary wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w rosji długa trasa samochodem porady zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa samochód 2019 ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną auta po kombivan ranking umweltzone berlin rejestrator jazdy ranking 2018 car wrapping autostrada bursztynowa bramki na a4 autostrada a6 opłaty oświadczenie sprawcy kolizji 2018 tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą flota gps carbon w samochodzie zdjęcia aut kamera samochodowa czy warto winiety niemcy winiety czechy adam jesionek gdzie sprawdzić vin otomoto niemcy co można przewozić pomocą drogową najwygodniejszy samochód na trasy umiejętności kierowcy seszele na własną rękę jak sprawdzić biegunowość akumulatora bazar natury garnizon gdańsk czyszczenie elementów zewnętrznych samodzielne zwiedzanie krakowa wady i zalety transportu lotniczego branża spedycyjna gdzie mozna jezdzic gokartem delegacja warszawa czy oc jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem kredyt samochodowy porównanie car sharing wrocław ustaw trasę do domu ile jest województw awaria na drodze ekspresowej gps do maszyn budowlanych bariera energochłonna cena chwilowki loanprofy wyznacz trasę do bezpieczeństwo w transporcie winiety włochy gdzie kupić co to jest transport aplikacja smogowa gdzie opłacić akcyzę za samochód aplikacja dla kamperów here maps wyznaczanie trasy ford powershift awarie mytaxi czy uber historia pojazdu za darmo akumulator samochodowy co jest pod maska samochodu czy trzeba przerejestrowywać auto jaka kurtka na motocykl ergo hestia wyrobienie zielonej karty