Wiek opony a bezpieczeństwo jazdy

Wiek opony a bezpieczeństwo jazdy

Właściwy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy oraz awaryjnego hamowania zależy nie tylko od konstrukcji czy rodzaju ogumienia. Nie mniej ważny jest należyty stan opon, obejmujący zarówno głębokość bieżnika, jak również jakość gumowej mieszanki. Guma, tak jak i inne materiały, z czasem traci swe pierwotne właściwości, stając się mniej elastyczną i bardziej podatną na uszkodzenia mechaniczne i uszkodzenia wynikające ze zwiększonego obciążenia.

Wiek opony

Jako graniczny czas eksploatacji ogumienia samochodowego uważa się 10 lat. Starsze opony, nawet wyglądające na mało zużyte, stanowią zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg. Guma traci swe właściwości nie tylko wskutek powolnego utlenienia, ale także wskutek działania promieni słonecznych, zmieniających się warunków pogodowych oraz mając kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak oleje czy smary. Porowata guma gorzej przylega do nawierzchni, co skutkuje dłuższą drogą hamowania. Ponadto wskutek pojawiających się nieszczelności w gumowej strukturze korozji ulegają metalowe elementy konstrukcyjne, co znacząco osłabia oponę, łącząc się ze zmniejszoną stabilnością podczas jazdy i zwiększoną podatnością na uszkodzenia, zwłaszcza przy większym obciążeniu.

Mimo że graniczny wiek w oponach samochodowych określono na 10 lat, to ze względów bezpieczeństwa zaleca się nieużywanie ogumienia starszego niż sześcioletnie. Ponadto w ciągu kilku lat powstają całkiem nowe bądź ulepszone konstrukcje, co jest istotnym powodem, by po 6 latach założyć nowy komplet.

Jak sprawdzić wiek opon?
Aby sprawdzić datę produkcji ogumienia, wystarczy rozszyfrować jeden z kodów umieszczonych na zewnętrznej strony opony. Czterocyfrowy kod wskazuje na tydzień kalendarzowy oraz rok produkcji (np. 1015 – opona opuściła bramy fabryki w 10. tygodniu 2015 roku, czyli między 2 a 8 marca). Przy ogumieniu wyprodukowanym przed rokiem 2000 kod obejmuje trzy cyfry. Warto zapoznać się z informacją na stronie: https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/wiedza-na-temat-opon/znaczenie-wieku-opony-i-glebokosci-bieznika

Głębokość bieżnika
Wiek opony to także kwestia zużycia bieżnika. Chociaż stosowne przepisy ustaliły minimalną głębokość na 1,6 mm, to jednak jak okazuje praktyka, wartość zbliżona do minimalnej nie gwarantuje bezpieczeństwa na drodze. Przy oponach letnich wskazane jest wymienienie opon przy bieżniku płytszym niż 3 mm, zaś w ogumieniu zimowym i wielosezonowym tą granicą są 4 mm. Ponadto mierząc głębokość bieżnika, należy sprawdzić różnice między skrajnymi wartościami. Nierównomierne zużycie może świadczyć o nieprawidłowym ciśnieniu, awarii zawieszenia lub zbyt agresywnym stylu jazdy.

Podsumowanie
Wymieniając opony, należy pamiętać i o wieku, i o zużyciu. Istotne jest też, by nie zapominać o kole zapasowym, także dojazdowym. Opona starzeje się, nawet będąc schowaną głęboko w bagażniku. Bezpieczeństwo jazdy ma znaczenie także w szczególnych warunkach, takich jak konieczność wymiany koła.


Tagi

zabytki europy co mozna zwiedzic w krakowie odcinkowy pomiar prędkości 2017 umowa kupna sprzedaży samochodu kontrolki w samochodzie opis przerejestrowanie samochodu koszt jaki pierwszy samochód skoda kodiaq dane techniczne odnowienie prawa jazdy badania lekarskie darmowe sprawdzenie numeru vin jak jeździć automatem the grand tour pl online mapa europy audi q2 wymiary krisalp hp3 test jaki akumulator do samochodu kategoria prawa jazdy am będzie uprawniać do kierowania bmw zabezpieczenie przed kradzieżą samochody elektryczne w polsce ceny alfa romeo wyniki sprzedaży bmw i8 spalanie klasy mercedesa bramki na a2 co obejmuje gwarancja samochodu tajlandia co warto wiedzieć najbezpieczniejsze samochody 2017 jak sprawdzic jaki olej w silniku który pickup najwygodniejszy raport tuv 2017 pełna lista targi motoryzacyjne genewa 2018 astra g dane techniczne toyota chr 1.2 turbo spalanie wirtualny alkomat a rzeczywistość dopuszczalna ilość alkoholu w polsce 2017 dluga podroz samochodem jak sie przygotowac zatankowanie benzyny do diesla objawy opłata recyklingowa 2017 koszt przemalowania całego samochodu auta poleasingowe czy warto gdzie ciepło w lutym jaki kombivan umweltzone berlin gdzie kupić rejestrator jazdy ranking 2017 folie car wrap bramki na a1 mapa autostrada a4 opłaty gdzie bramki autostrada a6 opłaty jak napisać oświadczenie wzór tempomat aktywny bezpieczne wakacje za granicą powietrzne taxi fotografia motoryzacyjna jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu niemcy winieta winiety czechy 2017 cena adam jesionek gdzie sprawdzic vin