Wypożyczalnia Samochodów - Jak Wybrać?

Wypożyczalnia Samochodów - Jak Wybrać?

Możliwość wypożyczenia samochodów to niewątpliwie duże ułatwienie dla posiadaczy prawa jazdy. W ciągu ostatnich lat wypożyczalnie zyskują wielu nowych klientów. Coraz więcej osób nie widzi potrzeby posiadania samochodu na własność, jednak od czasu do czasu chce z niego skorzystać. Wynajem z pewnością przyda się w przypadku awarii naszego prywatnego pojazdu, kiedy zachodzi konieczność częstego wyjeżdżania, np. w sprawach służbowych. Ponadto, to doskonała opcja na wakacje, gdy nie chcemy poruszać się publicznym środkiem transportu. To udogodnienie sprawi, iż będziemy mogli zwiedzać malownicze, zagraniczne krajobrazy we Włoszech, Chorwacji bądź innym kraju. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat wypożyczalni samochodów, aby uniknąć rozczarowań czy nieprzyjemnych niespodzianek, szczególnie w przypadku wynajmu auta za granicą. Jak więc wybrać najlepszą wypożyczalnię samochodów? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się na co zwracać uwagę przy wypożyczaniu pojazdu.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?


Wynajem samochodów z wypożyczalni to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na byciu mobilnym. Zależnie od potrzeb, możliwy jest zarówno krótkoterminowy, jak i wynajem długoterminowy. Zasady wynajmu wydają się być proste i zrozumiałe, jednak najwięcej nieporozumień wynika z nieuważnego czytania warunków umowy oraz dołączonych do niej aneksów. Kluczową kwestię, którą osoby zainteresowane powinny uwzględnić przy wynajmie samochodu jest dzienny limit przejechanych kilometrów. Informacja ta znajduje się w umowie najmu i trzeba ją koniecznie sprawdzić, gdyż niektóre wypożyczalnie samochodów pobierają dodatkową opłatę za przekroczenie zapisanego limitu. Jeśli planujemy wynajem krótkoterminowy (do jednego miesiąca), najlepiej skorzystać z usług firmy, w której limit kilometrów nie obowiązuje. Z kolei jeśli samochód jest nam potrzebny na okres powyżej jednego miesiąca, wówczas taki limit wynosi 3 tysiące i może zostać zwiększony na potrzeby klienta.

Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie od jakich okoliczności ubezpieczony jest pojazd oraz czy w przypadku kradzieży bądź kolizji najemca zostaje obciążony finansowo, a także do jakiej wysokości ponosi koszty. Ubezpieczenie OC i NNW, a także AC i Assistance gwarantują, że w razie uszkodzenia czy awarii samochodu klient nie ponosi kosztów związanych z jego naprawą. Większość profesjonalnych wypożyczalni aut zabezpiecza się kaucją, którą najemca zobowiązany jest wpłacić przed odbiorem samochodu. W razie, gdy rezerwacja przebiegła bezwypadkowo, wówczas kaucja zostaje w 100% zwrócona. Istotną kwestią jest tankowanie wypożyczonego auta. Zwykle, w wypożyczalniach pojazd jest zatankowany, dlatego odbierając go z wypożyczalni, należy sprawdzić stan paliwa i zwrócić go z dokładnie taką samą ilością, chyba, że umowa przewiduje inaczej.

Wypożyczenie samochodu na wakacje

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://cylindersi.pl/.

Stan techniczny pojazdu


W dobrej wypożyczalni pojazdów flota powinna być regularnie serwisowana w renomowanych warsztatach. Wymiana oleju, kontrola techniczna pojazdu czy sprawdzanie stanu opon to tylko niektóre z elementów diagnostyki auta. Samochody z wypożyczalni użytkowane są przez różnych kierowców, którzy niejednokrotnie nie mają do nich szacunku. Stąd mogą pojawiać się częste awarie, a także widoczne uszkodzenia. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie obejrzeć interesujący nas samochód i uwzględnić w protokole widoczne rysy i zadrapania, tak, aby klient w momencie zdawania auta nie był obciążony dodatkowymi opłatami za wszelkie drobne zniszczenia. Złożenie podpisu na protokole sprawia, że najemca bierze odpowiedzialność za każdą istniejącą szkodę, choćby wynikła ona z winy poprzedniego użytkownika samochodu, a wcześniej wypożyczalnia jej po prostu nie dostrzegła. Dlatego też, auto najlepiej sprawdzać przy dobrym oświetleniu, a jeśli to niemożliwe, informacja ta powinna znaleźć się w protokole. Jeśli zauważymy minimalną rysę - warto zrobić jej zdjęcie telefonem komórkowym. Niemniej istotne jest sprawdzenie tapicerki, ponieważ zwykle jest ona bardzo kosztowna. Ponadto należy sprawdzić wnętrze auta pod kątem uszkodzeń deski rozdzielczej czy innych brakujących elementów. Przy oddawaniu auta do wypożyczalni najważniejsze jest trzymanie się tego, co zostało spisane w protokole i zdawanie go w takim stanie, w jakim został odebrany.

Wybór dostępnych samochodów


Wypożyczalnia to miejsce, w którym znajdziemy wiele rodzajów modeli samochodów. Oczywiście, są one sklasyfikowane w odpowiedni sposób. Niemal każda profesjonalna wypożyczalnia samochodów posiada w swojej ofercie najnowsze auta miejskie, ale sytuacja znacznie zmienia się, kiedy jesteśmy nastawieni na konkretną markę bądź interesują nas większe samochody dostawcze. Każdy model auta przypisany jest do odpowiadającej mu klasy, zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą ACRISS, które zapewniają jednakowe standardy na całym świecie. Wybierając samochód powinniśmy zastanowić się, jaki typ najbardziej dopasowuje się do naszych potrzeb. Logicznym wydaje się, że samochody mini będą przeznaczone do jazdy po mieście czy w krótkie trasy aniżeli w górzyste tereny, gdzie idealnie sprawdzi się tempomat. Decydując się na wynajem samochodu latem nie powinniśmy pomijać klimatyzacji, ponieważ jest ona szczególnie ważna w przypadku planowania dalszych tras. Niezbędna okaże się także nawigacja. Jeżeli podróżujemy z większą ilością osób - rodziną bądź znajomymi, warto wybierać 4/5 drzwiowy samochód, który zapewni nam funkcjonalność i wygodne korzystanie. Zatem należy zapoznać się dokładnie z ofertą kilku wypożyczalni oraz wybrać tę, która proponuje nam samochody odpowiadające marką, klasą i standardem. Niezbędne jest zwrócenie uwagi na ceny najmu. Samo porównanie stawek poszczególnych firm pozwala nam sporo zaoszczędzić.



Regulamin i warunki wypożyczania


Każda wypożyczalnia samochodów posiada regulamin, który akceptujemy korzystając z jej usług. Wybierając firmę, od której wynajmiemy samochód powinniśmy wcześniej zweryfikować wszystkie podstawowe kwestie. Wypożyczającym może być osoba, która ukończyła 19-23 lata i posiada prawo jazdy co najmniej od roku. Oprócz tego, musi ona przedstawić wszystkie dokumenty, niezbędne do wynajmu auta. W przypadku niektórych samochodów (zwłaszcza klasy premium) często zdarza się tak, że na klienta nakładane są restrykcyjne ograniczenia. Ponadto, powinniśmy dowiedzieć się, ile wynosi kaucja zwrotna, jak wygląda sprawa z tankowaniem oraz czy dana wypożyczalnia posiada limitowaną liczbę kilometrów. To szczególnie ważny aspekt, jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, np. na wakacje. Przy wyborze auta z wypożyczalni, koniecznie zwróćmy uwagę na powyższe czynniki, gdyż wpływają one na komfort jazdy, a co najważniejsze - zadowolenie z usługi.

Podsumowanie


Obecnie coraz więcej posiadaczy prawa jazdy korzysta z wypożyczalni samochodów. Fakt ten może zadziwiać, gdyż jeszcze kilka lat temu wynajem samochodu było odległym marzeniem kierowców. Dziś, to bardzo wygodne rozwiązanie, zarówno w podróży, jak i do użytku prywatnego. Wzrastające zainteresowanie ofertą sprawiło, że na rynku zaczęło działać sporo wypożyczalni. Wśród nich znajdziemy małe, o lokalnym zasięgu, jak również duże, prężnie działające firmy. Ze względu na dużą konkurencję na rynku, muszą one stale podnosić jakość świadczonych usług, a jednocześnie proponować swoim klientom atrakcyjne ceny.